Při splachování se choroboplodné zárodky šíří do okolí metru
Při splachování se choroboplodné zárodky šíří do okolí metru.
Autor: Shutterstock
Celá planeta si poslední čtvrtrok připomíná základní hygienické návyky. Pravidelné mytí rukou, zakrývání úst při kašli a kýchání, dodržování dostupu od druhých, když je člověk nemocný nebo prská. A také splachování toalety se zaklopeným víkem. Čínští vědci prokázali, že pokud člověk spláchne toaletu bez sklopeného víka, vylétne z ní aerosol choroboplodných zárodků a padá v okruhu jednoho metru. Na podlahu, předměty, zeď a třeba člověka, co u mísy stojí. Vše v okruhu jednoho metru je kontaminováno a připraveno k infikování dalších osob, které se povrchu dotknou.
Přenos chorob touto cestou se netýká jen viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Ale týká se všech onemocnění, která se přenášejí nedodržováním hygienických návyků a jejichž infekční částice jsou ve stolici. V posledních měsících je však na prvním místě právě SARS-CoV-2, který se přenáší dotekem rukou a přenosem z ruky do úst, nebo vdechnutím kapének.
Čínští fyzikové provedli několik modelů splachování a prokázali, že turbulence vody v míse vytváří aerosol, který opouští mísu a šíří se až metr v okruhu mísy.
„Člověk si dokáže představit, kolik choroboplodných zárodků musí být v okolí toalety, když je využívána mnoha lidmi často. Především v případě veřejných toalet,“ dodal autor studie doktor Ťi-Siang Wang z Univerzity v Jang-čou.
Sledujte nás na sociálních sítích: