Křečové žíly – oteklé až hrudkovité žíly modré barvy. Problém, který kromě toho, že je nehezký a esteticky neladí k sukni a šortkám, upozorňuje na vážné zdravotní potíže. Křečové žíly se neobjeví jen tak zničehonic. První varování může přijít nenápadně v podobě nočních křečí nebo oteklých nohou. Kromě toho, že je to nejvyšší čas hodit si občas nohy nahoru, je to také důvod navštívit svého lékaře. Otoky, metličkami a křečovými žílami totiž volání těla o pomoc nekončí.
„Nedávej si ty nohy na stůl!“
Také si váš manžel po práci nejraději hodí nohy na stůl a odpočívá? Až to udělá příště, nehubujte ho, naopak ho pochvalte a přidejte se k němu. Vaše nohy to ocení. Díky této poloze se zbavíte například pocitu těžkých nohou, který je předzvěstí vzniku křečových žil.
Boj s gravitací
S gravitační silou bojujeme nejen při snaze vyskočit nebo zvednout těžkou tašku. Předpokládá se, že křečové žíly souvisjí se vzpřímeným držením těla – to potvrzuje i fakt, že u zvířat křečové žíly nenajdete. Naše krev musí bojovat 24 hodin při snaze vrátit se zpět k srdci. Ve zdravých žilách pomáhají krvi chlopně, které brání zpětnému toku. Pokud se ale žíly rozšíří a začne se v nich šířit zánět, chlopně se od sebe vzdálí a krev tak zůstává v dolních končetinách. A co pro své nohy můžete preventivně udělat?
Vyvážený jídelníček
Tím nejjednodušším, co pro sebe a své tělo můžete udělat, je vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitaminy, antioxidanty a další prospěšné látky. Za skvělého bojovníka proti křečovým žilám je považována například pohanka, která je bohatá na tzv. bioflavonidy. Ty kromě toho najdete také v červeném víně nebo v citrusových plodech nebo šípcích. Nohám uleví také snížení případné nadváhy.
Aktivní životní styl
Máte-li sedavou práci nebo během dne neustále stojíte, měli byste do svého života zařadit pohyb. Není samozřejmě nutné hned zdolávat velké cíle a běhat maratony. Bohatě postačí pravidelné procházky (se psem, přáteli nebo třeba s podcastem v uších), hlídat si alespoň 10 000 aktivních kroků denně, vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech a chodit pěšky, jak jen to jde. Kromě toho zařaďte do svého života sport. Jako prevence proti křečovým žilám skvěle funguje běh, jízda na kole, plavání nebo třeba nordic walking. Tedy sporty podporující cirkulaci krve v končetinách.
Tajné cvičení
Jistě, z prací v kanceláři nemůžete kvůli bolavým nohám a křečovým žilám skončit, a tak alespoň zařaďte do svého pracovního dne nenápadné cvičení. Nebojte, nikdo ani nepozná, že právě pod stolem provozujete
„žilní gymnastiku“. Pokud je to možné, v práci se zujte, protahujte nohy, houpejte se ze špiček na paty. Chodidla si také můžete masírovat pomocí
„ježka“ nebo masážního míčku. Chodidla procvičujte během čekání u kopírky, ve frontě na oběd nebo při poradě.
Posílení zevnitř
Návštěva lékaře je důležitá nejen kvůli tomu, že vám poradí s vhodnými cviky z oblasti žilní gymnastiky a další úpravou životosprávy, ale také kvůli doporučení a případně předepsání venofarmak, léků posilujících žilní stěnu. Ty je vhodné začít užívat už před letní sezonou, proto už návštěvu neodkládejte.
Hoďte si nohy nahoru
To nejlepší, co můžete po práci pro své nohy udělat, je hodit je alespoň na chvíli nahoru a nechat je odpočinout ve zvýšené poloze. V práci bohatě postačí, pokud si nohy odložíte na menší stoličku. V noci si pro změnu nohy podložte polštářem.
Hydratace a změny teplot
V průběhu letní sezony se můžete setkat se zhoršujícími se příznaky v podobě více bolestivých nohou, křečí nebo otoků. Nezapomínejte proto dostatečně hydratovat celé tělo a denně vypijte minimálně dva litry vody. Do své ozdravné rutiny také zařaďte otužování – střídání horké a studené vody během sprchování a studené koupele a obklady na nohy a chodidla. Odborníci také radí využít speciální kompresní pomůcky.
Sledujte nás na sociálních sítích: