Máte potíže se spánkem? Za to asi můžete „poděkovat“ wifi routeru. V jeho souvislosti se ale hovoří i o zvýšeném riziku rakoviny, neplodnosti, kardiovaskulárních chorobách nebo poruchách pozornosti. Jste vy i vaše rodina v ohrožení?
Domácností, v nichž není wifi připojení naprostou samozřejmostí, je jako šafránu. Lidé pomocí této moderní vymoženosti nahlížejí do internetového světa, sledují televizi, udržují čilé kontakty se svými blízkými, informují se o počasí nebo hrají hry. Je to ale bezpečné? Tak o tom se ve vědeckých kruzích stále vedou debaty plné vážných slov a rozjitřených emocí.
Nevinná zábava, nebo ohrožující problém?
Stále častěji se objevují názory, že wifi routery, jež fungují pomocí radiových vln, obdobně jako je to u televizí a rozhlasu, jen v mnohem vyšších frekvencích, negativně ovlivňují probíhající tělesné procesy. To může narušit kognitivní funkce, a to včetně paměti a koncentrace. Přijde vám to jako příliš „silné kafe“? Experti se odkazují na závěry jisté bavorské studie, podle kterých je mezi plošným zavádění wifi přijímačů do škol a stále narůstajícím počtem žáků s poruchou pozornosti jasná souvislost. Co dalšího je v sázce?
Kvalitní spánek? Ten nehrozí
Že spánková deprivace má doslova drtivé následky, o tom slyšel zřejmě každý. Dlouhodobý nedostatek kvalitního odpočinku může zapříčinit nadváhu, cukrovku, záněty i kardiovaskulární choroby, přičemž nahrává také depresím. Pokud jde o to, co nočnímu relaxu doslova odporuje, jedním z mnoha viníků je podle odborníků právě zmíněný zprostředkovatel internetu a jeho elektromagnetické frekvence.
Rakovina. Kvůli „netu“
O netermálním radiofrekvenčním záření z wifi se hovoří i v souvislosti se zvýšeným rizikem rakoviny a neplodnosti, neboť prý podstatně zhoršuje pohyblivost mužských spermií, což je při početí zásadní negativní faktor. I ženy by ale měly být ve střehu, protože jim údajně hrozí abnormální průběh těhotenství. Ačkoli stále probíhají výzkumy, jež možné vedlejší účinky wifi snad konečně s definitivní platností buď vyvrátí, nebo potvrdí, na klidu tyto informace nepřidají, viďte… Ne nadarmo se říká, že na každém šprochu je pravdy trochu!
Sledujte nás na sociálních sítích: