Je dobře známo, že králové rádi jedli rukama. Podle vědců z New Yorku to zřejmě bylo tím, že jídlo podávané do úst prsty totiž chutná lépe. Jenže má to také odvrácenou stránku. Člověk konzumující pokrmy z ruky sní větší množství, než když si ty stejné vychutná příborem.
A nejde přitom o to, že většina rukama konzumovaných pokrmů západního jídelníčku představujte takové kalorické bomby jako burgery či pizzu.
„Ještě než se jídlo dostane do úst, dotek rukou už mozek programuje v tom, že bude chutnější a uspokojivější, než když je porcováno a do úst vkládáno příborem,“ tvrdí psychologové ze Stevens University v New Yorku.
Účinek je tím silnější, čím více se člověk běžně omezuje v jídle a hlídá, co a kdy sní.
„Pokud lidé mají tendenci jíst cokoli, co jíst chtějí, efekt konzumace rukama se nedostavuje,“ tvrdí autoři.
„Je to zajímavý účinek. Je to sice jen malý rozdíl, ale může to ovlivnit to, jak zákazníci hodnotí váš výrobek. U lidí, kteří dlouhodobě hlídají svůj příjem potravin spouští přímý dotek zlepšenou senzorickou reakci, takže je jídlo mnohem chutnější a přitažlivější,“ tvrdí profesorka Adriana Madzharovová z New Yorku.
Přejídání je naším častým prohřeškem. Myšlenkami na geny a obalování těla na zimu se ale určitě nechlácholme. Co všechno stojí za přejídáním?
Celoročně vše špatně
Máme tendenci naše přibírání škatulkovat a omlouvat ho sezonností. Jenže ono nejde o jarní či podzimní depresi nebo aktuálně přejídání v zimě. Platí pravidla a zároveň chyby, které jsou jednoduše celoroční. Nestaráme se o sebe. Neřešíme svůj jídelníček a jeho skladbu a jíme nepravidelně. O to víc se následky projevují v zimě, kdy nejsme tolik aktivní. V zimě také často podceňujeme pitný režim, rčení „hlad je převlečená žízeň" je ve většině případů pravdivé. Bez vody zkrátka naše tělo nefunguje.
Nezanevřete na pohyb
Sluníčko už tolik nesvítí, fouká a je zima. Není špatného počasí, ale špatně oblečeného sportovce, říká se. Proto při oblékání vrstvěte, funkční prádlo a sportovní oblečení je dnes lehce finančně dostupné. Vybavte se jím a vydejte se ven. Běh, rychlá chůze či jen procházka – vše se počítá.
Aby energie nechyběla
Funkční oblečení neplatí jen pro sport. Mnohé studie tvrdí, že když je tělu zima, vydává hodně energie na zahřátí, kterou pak logicky potřebuje doplnit prostřednictvím jídla. Řešení je jednoduché. Buďte v teple a vhodně se oblékejte.
Doping povolen
Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých v letních dnech čerpá vitamín D. Ten je hojně diskutován v souvislosti s úbytkem váhy, tuku v těle a zpomalením přibírání. Jeho dalším velkým přínosem je zvýšení hladiny serotoninu – hormonu štěstí. I ten muže hrát roli v chuti na jídlo, zároveň i reguluje náladu a kvalitu spánku.
Spánek je všelék
Kvalitní spánek má velkou moc. Regeneruje tělo, mysl, a to se projeví na kvalitě vašeho zdraví, produktivitě i náladě. Platí opět to, že tělo na deficit odpočinku reaguje vytvářením rezerv do budoucna. A to konkrétně zpomalením metabolismu, které se projeví pomalejším spalováním tuků, tedy v důsledku nulovému úbytku na váze.
Sledujte nás na sociálních sítích: