Nepříjemné útrapy mužů po padesátce

Půl století. Důležitý mezník v lidském životě, který s sebou ale bohužel často přináší i řadu zdravotních potíží. Na jaká onemocnění by si muži měli dát pozor a co mohou udělat pro to, aby zůstali fit i poté, co na narozeninovém dortu sfouknou pověstných padesát svíček?

Vidím, že nic nevidím...

Přibývání dioptrií a potřeba pravidelného nošení brýlí zkrátka patří k rostoucímu věku, proto by lidé nad padesát let měli jednou za jeden až dva roky absolvovat preventivní oční prohlídku. Presbyopie neboli vetchozrakost souvisí s faktem, že po 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat (zaostřovat) do blízka. „Vetchozrakost je jevem přirozeného stárnutí, může se objevit již po čtyřicátém roce věku, ale její nástup závisí na předchozím stavu zraku. Projevuje se zejména rozmazáváním textu, což ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již bez brýlí na čtení neobejdete, případně je třeba řešit brýle na dálku a silnější do blízka na čtení,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky. 

Preventivní oční prohlídky by neměli podceňovat zejména muži, trpící onemocněním, jež může zrak negativně ovlivnit (např. vysoký krevní tlak či diabetes), ale také ti, kdo mají výskyt očních vad v rodině – především zelený či šedý zákal.

Poruchy erekce se týkají poloviny padesátníků

Strašák, o kterém se špatně mluví – přitom u mužů starších 50 let se porucha erekce vyskytuje u více než 50 % populace! Zatímco u mladších ročníků může až ve třetině případů erektilní dysfunkce souviset s psychikou, v pozdějším věku přibývá organických příčin vzniku problémů. Porucha ztopoření penisu může být varovným signálem poukazujícím na zdravotní komplikace jako je cukrovka nebo srdečně-cévní onemocnění včetně kornatění tepen či vysokého krevního tlaku.

Pokud se závažné onemocnění vyloučí, bývá nejčastější příčinou „selhání v posteli“ porucha krevního zásobení, kterou lze řešit podáváním léků, jež jsou schopny zvýšit přívod krve do topořivých těles. Medikamenty mají ovšem jednorázový efekt a možné nežádoucí vedlejší účinky. Injekční aplikace účinné látky zase nepatří k příjemným léčebným procedurám. V krajním případě se přistupuje k operativnímu řešení – implementaci takzvané penilní protézy. Nejmodernější a nejvíce šetrná metoda je léčba rázovou vlnou, díky které se v intimních partiích zlepšuje krevní oběh, a tím se podpoří funkce erektilních tělísek. 

Plíživý strašák jménem diabetes

Podle odhadů bude mít v roce 2040 diabetes 2. typu každý desátý člověk na světě, v České republice je situace neméně alarmující – počet diabetiků šplhá k hranici 900 tisíc. Drtivou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu – a s přibývajícími roky se riziko zvyšuje, obzvlášť pro ty, kdo trpí nadváhou a vedou sedavý způsob života. Příčinou diabetu druhého typu je snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle.

Varovné příznaky mohou být: únava, neustálá žízeň a s tím spojené časté močení, zhoršený zrak a sluch, svědění kůže, mravenčení (až necitlivost) rukou a nohou, zvýšený hlad... A především vysoká hladina cukru v krvi (optimální hodnota je 5,5mmol/l), kterou zjistí lékař. Protože však potíže mohou přicházet plíživě, mnoho lidí je přisuzuje přirozenému procesu stárnutí, a tak o své cukrovce ani netuší. Přitom včasná léčba může potíže do značné míry eliminovat.

Kolagenu ubývá, bolestí kloubů přibývá...

Společně s rostoucími léty ubývá v těle látka zvaná kolagen – a to má za následek bolesti kloubů, ale také vrásky a ztrátu pružnosti pokožky, postihovat může i srdce nebo cévy. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina je základní stavební hmotou pojivových tkání... Věděli jste, že známe celkem 27 typů kolagenu? V kůži, šlachách, kostech a vazech je nejčastěji zastoupen kolagen typu I., kterého je až 90 %, kolagen typu II. je obsažený v kloubní chrupavce.

Po padesátce proto řada lidí využívá možnost pomoci tělu s úbytkem kolagenu prostřednictvím doplňků stravy. Na trhu je lze zjednodušeně rozdělit do dvou skupin: na želatiny a přípravky obsahující hydrolyzované kolageny, tedy kolagenní peptidy, a na ty, co obsahují kolageny v přirozené podobě. „Zatímco želatiny a kolagenní peptidy klouby vyživují, kolageny v přirozené podobě působí v organismu úplně jinak. Způsobují tzv. navození, nebo, chcete-li, obnovení orální tolerance. Malé dávky kolagenu v přirozené podobě podané perorálně aktivují ve střevě buňky lymfatické tkáně, což vyvolá toleranci k onomu antigenu v celém organismu. Pokud organismus předtím proti vlastnímu kolagenu bojoval a ničil ho, teď přestane. Nebo je alespoň jeho reakce mírnější,“ vysvětluje lékař a vysokoškolský pedagog MUDr. Karel Benda, M.B.A. 

Obávaná rakovina

S přibývajícím věkem bohužel stoupá i výskyt onkologických onemocnění, mimo jiné i kvůli nakumulování rizikových faktorů. Muže po padesátce podle statistik nejvíce ohrožuje rakovina prostaty, jejíž výskyt stále roste, jak v celosvětovém měřítku, tak v České republice, kde je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případů. Díky pokrokům medicíny se však snižuje procento úmrtnosti. Naprostá většina pacientů i po pěti letech od stanovení diagnózy žije.

Padesátníky ohrožuje také rakovina tlustého střeva a konečníku, ročně přibývá okolo 7800 případů, 3700 lidí na ni zemře. Včasné stadium nemoci může zachytit preventivní screening, proto by si po překročení padesátky měli pacienti nechat u praktického lékaře udělat test na krvácení do stolice, které nemusí být okem viditelné. Absolvovat lze též kolonoskopii a nechat si odstranit polypy, z nichž může postupně vzniknout nádor. Dalším častým typem rakoviny jsou nádory plic, jichž ročně přibude okolo 6700 nových případů. Nejvíce postihuje lidi ve věku od 65 do 69 let, častější je u mužů než u žen (ačkoli u žen roste počet nových případů rychleji). Hrozbu představuje i rakovina močového ústrojí, kůže a také lymfomy, tedy zhoubné nádorové onemocnění vycházející z bílých krvinek. Dělí se na Hodgkinův lymfom a Non-Hodgkinův lymfom. Právě druhý jmenovaný častěji postihuje starší populaci – střední věk při diagnóze je okolo 50 let. Tímto typem onemocnění trpěl například i Karel Gott.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Dýňové rizoto

45min
(1 hlasů)

Cuketové karbanátky

25min
(1 hlasů)
Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat