Jeden z nejběžnější léků na tišení bolesti paracetamol neumrtvuje jen vnímání fyzického utrpení. Podle vědců z Ohia totiž deaktivuje v mozku centrum, které řídí schopnost soucítit s druhými a vcítit se do nich. Paracetamol umrtvuje také centrum empatie a činí uživatele apatickým ve vnímání emoční bolesti při sledování utrpení druhých.
Docent Dominik Mischkowski míní, že by lidé neměli lék užívat, když musejí řešit náročné emoční situace v partnerských a rodinných vztazích. Lék totiž negativně ovlivňuje jejich rozhodování, protože jsou doslova bezcitní vůči emočním stavům druhých.
„Tak jako byste neměli sedat za volant v případě, že jste opilí, neměli byste užívat paracetamol a pak se vystavovat situacím, kdy je potřeba, abyste vhodně reagovali na emoce druhých, například vést vážnou konverzaci s partnerem či kolegou v práci. Když lékař předepisuje lék, nedává ho jen dotyčnému pacientovi, ale také celé společnosti. Často vůbec nechápeme důsledky užívání léků v širším společenském kontextu,“ uvedl docent Mischkowski z Ohio University v rozhovoru pro BBC.
Nebezpečné nadužívání léků
U paracetamolových léků je problém v tom, že jsou nejen levným léčivem na bolest, ale lze je koupit bez předpisu. Lidé jej často nadužívají, a ignorují dokonce doporučenou dávku: užívat maximálně dvě tablety s obsahem pět set miligramů účinné látky maximálně čtyřikrát denně s odstupem čtyř hodin mezi jednotlivými dávkami.
Může i zabíjet?
Paracetamol není tak neškodný lék, jak se na první pohled může zdát. Pokud je tento medikament určený k tišení bolesti užíván denně po dlouhou dobu, může přispět k předčasnému úmrtí. Podle britských vědců totiž dlouhodobé užívání velkých dávek paracetamolu může zvyšovat riziko smrtelných onemocnění oběhové a vylučovací soustavy.
Rizika se týkají především pacientů s chronickou bolestí, kteří užívají velké dávky paracetamolu denně a dlouhodobě. U nich bylo riziko předčasného úmrtí na následky selhání ledvin či oběhové soustavy až o šedesát procent vyšší.
Sledujte nás na sociálních sítích: