Kyselina salicylová je nejstarším lékem užívaným na snižování horečky. Obsahuje ji ve větším množství vrbová kůra, ale také lipový květ či tužebník. Derivát kyselina acetylsalicylová je nejstarší syntetický lék vůbec a dodnes se jako Acylpyrin, Aspirin či Anopyrin používá na snižování horečky a léčbě bolesti. Podle kalifornských onkologů ale už v dávce 100 miligramů denně dokáže zastavit růst nádoru tlustého střeva a konečníku. A bránit návratu této rakoviny po úspěšné léčbě.
Onkologové z Nemocnice City of Hope to prokázali při řízeném pokusu s laboratorními hlodavci a věří, že stejné účinky bude mít kyselina také u lidí.
Vědci hovoří o kyselině acetylsalicylové jako o zázračném léku delší dobu. Pravidelné užívání by mohlo být nejen prevencí rakoviny, ale také artritidy, Alzheimerovy choroby a onemocnění srdce a cév. Jenže lidem každodenní užívání léku doporučit nemůžou. Kyselina acetylsalicylová je totiž poměrně silná kyselina, která při pravidelném užívání oslabuje hlen v trávicím traktu, zejména v žaludku, a vyvolává krvácení do trávicího traktu.
„Někdo může vnímat aspirin jako zázračný lék… Důvod, proč ale není doporučován k prevenci řady onemocnění je to, že užívání velkých dávek dlouhodobě může vést ke krvácení do trávicího traktu a dalším problémům,“ vysvětluje onkolog profesor Ajay Goel z Nemocnice City of Hope.
Z jeho výzkumu vyplývá, že kyselina acetylsalicylová může být prevencí nádoru tlustého střeva a konečníku i u jedinců, kteří mají gen PIK3CA, který je činí velmi náchylnými k onemocnění rakovinou střev, dělohy a agresivní formou rakoviny prsu.
Kyselina acetylsalicylová údajně dokáže nádor nejen utlumit, ale také brání návratu rakoviny u osob, které už prodělaly léčbu.
Červený zázrak
Vrbová kůra není jediným přírodním pomocníkem v prevenci proti některým typům rakoviny, který se v poslední době ukázal ve vědeckých studiích jako účinný. Nedávný kanadský výzkum objevil tyto vlastnosti také u červené cibule.
Ačkoli i obyčejná žlutá cibule obsahuje kvercetin působící silně protirakovinně, červená cibule je navíc bohatým zdrojem barviv antokyanů, které jsou účinnými antioxidanty a brání šíření nádorových buněk tělem. Červená cibule může pomoci v boji proti rakovině a její častá konzumace může snížit riziko nádorového onemocnění.
Flavonoid kvercetin vyvolává scvrknutí nádoru, zatímco antokyany zase brání šíření nádorových buněk do těla. Tvrdí to doktor Abdulmonem Murayyan z University of Guelph.
„Zjistili jsme, že cibule je úžasným prostředkem pro zabíjení nádorových buněk. Aktivuje dráhy, které podporují nádorové buňky k vyvolání buněčné smrti. Podporuje nevyhovující prostředí pro nádorové buňky a narušuje komunikaci mezi nádorovými buňkami, což zpomaluje růst nádoru,“ tvrdí doktor Murayyan.
Sledujte nás na sociálních sítích: