V životě nastanou situace, kdy člověk musí být připoután na lůžko nebo se omezeně pohybovat. Kdo to zažil, ví, jak výrazně jeho tělo zeslábne a zchřadne. Dlouhodobé snížení tělesné aktivity je ale pro jinak zdravého jedince škodlivé. A měl by se mu co nejvíce vyhýbat. Včetně Vánoc a oslav konce roku. O svátcích se přitom na Západě povaluje řada lidí, kteří jsou jinak během roku výrazně aktivní. A čím více mají let, tím hůř pro ně.
Zajímavý experiment
Z experimentální studie provedené v Liverpoolu jasně vyplynulo, že po dvou týdnech válení se výrazně ochabnou svaly, zhorší se metabolismus, zvýší záněty v těle, zhorší funkce plic i srdce.
Tým fyziologů najal sedmačtyřicet osob, z nichž někteří měli po šedesátce a jiní mezi dvaceti a čtyřiceti roky. Před započetím experimentu byli všichni zdraví a měli dostatek pohybu každý den. Všichni byli vyšetřeni na počátku a na konci dvoutýdenního polehávání s omezením chůze na patnáct set kroků za den.
Ochablé svaly a nárůst tukových zásob
Na konci studie obsah tuku ve svalech u mladších ročníků vzrostl o dvacet procent, u starších o osmadvacet procent. Síla svalů klesla u první skupiny o pět procent, u druhé o osm procent. Funkce plic a oběhové soustavy se zhoršily o pět procent, u starších osob o deset procent. Funkce mitochondrií – buněčných elektráren – se zhoršila o čtyři procenta u mladších a o devatenáct procent u starších osob.
Ačkoli jednotlivé změny byly relativně malé – zvláště u mladších ročníků – jejich součet je obrovský. Jde totiž o to, že se mírně nezhorší jedna funkce, ale celková kondice organismu měřitelná v mnoha kvalitách. Mladí většinou po nástupu do původního pohybového režimu brzy dosáhnou stejné kondice, ale u starších osob tomu tak podle autorů není. Poškození u nich má trvalejší následky.
Procházka postačí
„Výsledky byly velmi překvapující. Neočekávali jsme tak výrazné změny a v tolika měřítcích. Na konci roku většina z nás vypustí, začne víc jíst, víc pít, méně se pohybovat. Proto s první větší procházkou nečekejte až na svatého Štěpána. Pohyb potřebujeme každý den, stačí půl hodiny denně,“ vyzývá autorka výzkumu Juliette Norman.
Sledujte nás na sociálních sítích: