Pravidelné posilování, běh či jízda na kole a jiné intenzivní sporty jsou dobré nejen pro prevenci diabetu a onemocnění srdce a cév u mužů. Pánové holdující pravidelné dřině v posilovně či aerobnímu tréninku venku jsou ohroženi rakovinou prostaty o polovinu méně než gaučoví povaleči. A čím více sportují, tím lépe.
Vědci z Bristolu vyšetřili 140 tisíc mužů. Když pak srovnali míru pohybu u těch, kteří onemocněli rakovinou prostaty, ve skupině pohybující se nejméně bylo o jednapadesát procent více nemocných než ve skupině, která sportovala nejintenzivněji.
Tým také zkoumal vliv sportu na genetické úrovni. Ale tam stejně silnou kauzalitu neprokázal.
„Většina mužů v této studii měla přes padesát let a můžeme předpokládat, že ne všichni byli zrovna běžci maratonu. Náš výzkum naznačuje, že čím je muž po padesátce aktivnější, tím lépe pro něj. Proto doporučujeme mužům, aby byli pohybově co nejaktivnější a sportovali co nejvíce,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Sarah Lewis z Bristolské univerzity.
A jak běhat i v zimním období?
Přestože je běhání oblíbenější spíše v jarním a letním období, není důvod, proč bychom nemohli pokračovat, i když mrzne, až praští. Je však třeba dodržovat pár zásad, na které jste v teplejších částech roku nebyli zvyklí.
Není moc zima?
Co se týče teploty pod nulou, je zcela na vás, v kolika stupních si zaběhnete pár kilometrů. Vzhledem k tomu, že u nás nebývají zimy nijak drsné, nemusíte mít strach, že by to pro vás mohlo být nějak nebezpečné. Nakonec běhání se příliš neliší od běžkování a to se přece také provozuje v zimě.
Zpomalte
První zásada, kterou byste při běhání v zimě měli dodržovat, je pomalejší tempo. Prudké kopce raději zdolávejte v poklusu nebo svižným krokem a snažte se nedýchat ústy, abyste si nenachladili horní dýchací cesty. Snažte se trénovat dýchání nosem. Pro první dny, než se naučíte nedýchat ústy, doporučujeme přes ústa přetáhnout nákrčník, který ochrání od mrazivého vzduchu vaše dýchací cesty.
Kvalitní oděvy
Co se týče oděvů, rozhodně vsaďte na jejich vrstvení a bezpečnou obuv. První vrstva by měla být prodyšná, přilnavá a měla by odvádět pot. Ideální je tedy nějaké kvalitní termoprádlo. U druhé vrstvy vyhledávejte spíše přírodní materiály, například merino vlnu. Ta třetí by měla být lehká a měla by umět odolat větru a dešti. Co byste ale nikdy neměli vynechat, jsou čepice, nákrčník a rukavice. Skrze hlavu a ruce totiž uniká nejvíce tepla.
Strečink až doma
Možná jste zvyklí protahovat se již na zpáteční cestě k domovu, ale v chladném zimním období si strečink nechte až na doma a doběhněte nebo svižně dojděte až tam. Po běhání není vhodné se zastavovat na mrazu, jelikož byste mohli rychle prochladnout. Raději se tedy protáhněte až po příchodu a vypijte nějaký teplý nápoj, který vás prohřeje a pomůže tělu se rychle aklimatizovat.
Sledujte nás na sociálních sítích: