Řada lidí věří, že když sportuje, prospívá tím vždy svému zdraví. Pomineme-li jedince vyhledávající extrémní zátěž, která tělo stresuje, škodí svému zdraví při sportu také všichni ti, kdo cvičí a jinak se pohybují v prostředí s nekvalitním vzduchem. Je jedno, že svalovec v kondici uběhne rychle deset kilometrů, pokud běží v ulicích metropole plné exhalátů, ubližuje si. Částice prachu, výfukové plyny a další nečistoty totiž pronikají do plic hlouběji a ve větším množství, než když na takovém místě nesportuje vůbec. Obecně tedy platí, sport a pohyb ano, ale na čistém vzduchu.
Běhat či jinak sportovat venku se vyplatí jen tehdy, je-li to v prostředí s čistým kvalitním vzduchem. To samé platí o posilovnách a tělocvičnách. Tam, kde nemají kvalitní vzduchotechniku a čističky vzduchu, které odfiltrují jak to, co vydechují ostatní spolucvičící a nekvalitní vzduch města venku, je lepší nesportovat.
Sportování ve městě
Vědci z Jihokorejské republiky a Spojeného království prokázali, že jízda na kole ulicemi metropolí se špatnou kvalitou vzduchu, běh kolem rušných dopravních tepen a cvičení v exhalátech a smogu škodí zdraví.
Sportem ku zdraví
Pohyb sám o sobě je sice pozitivní, ale jeho pozitivní účinky převáží negativní účinky škodlivých látek, které v prostředí s nečistým vzduchem člověk vdechne. Vdechne jich při sportu mnohem více a dostanou se mnohem hlouběji. Také proto, že dýchá ústy, která vzduch nefiltrují tolik jako nos. A také proto, že vdechne mnohem větší objemy vzduchu v čase.
„Sportování ve městech souvisí s nárůstem počtu astmatu, chronické bronchitidy, chronického onemocnění srdce, mrtvic a demence,“ tvrdí profesor Ian Colbeck z University of Essex.
Venku nebo v posilovně?
Když už člověk cvičí ve městě, v čase rušné dopravy by měl volit dobře klimatizované posilovny s dobrou vzduchotechnikou. Pokud chce cvičit venku, měl by volit části města vzdálené dopravním tepnám a dalším zdrojům znečištění a sportovat v době, kdy je doprava na minimu a vzduch ve městě nejčistší.
Sledujte nás na sociálních sítích: