Žvýkání po jídle skutečně funguje jako prevence zubního kazu. Vyplývá to z revize dvanácti studií z posledních padesáti let. Žvýkačka – ale musí být bez cukru – totiž zvyšuje produkci slin a ochranných látek, které potlačují škodlivé bakterie. Ty přitom po konzumaci jídla začnou trávit zbytky živin, produkují kyseliny a narušují sklovinu a zubovinu.
Jedině bez cukru
Žvýkačka musí být bez cukru jednoduše proto, že cukr v ní obsažený naopak podporuje růst a množení bakterií.
Pokud člověk po jídle použije žvýkačku bez cukru, sníží tím riziko zubního kazu o osmadvacet procent. A to především tím, že žvýkání vytvoří velké množství slin, které neutralizují pH v ústech a odplavují škodlivé bakterie.
Žvíkání je přínosné
Studie odborníků z Londýnské univerzity, kterou publikoval časopis Dental Research, je první svého druhu, která přináší nezvratné důkazy o pozitivním vlivu žvýkání po jídle na zdraví zubů a prevenci zubního kazu.
„Jak stimulace slin, které můžou fungovat jako přírodní bariéra k ochraně zubů, tak mechanické odstranění plaku jako výsledek žvýkání, můžou přispět k prevenci zubního kazu,“ tvrdí profesor Avijit Banerjee z Londýnské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: