Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
Krevní cukr čili glukóza je základním zdrojem energie pro naše buňky. K tomu, aby buňky mohly cukr z krve využít, potřebují inzulín vytvářený slinivkou břišní. Pokud slinivka neprodukuje dostatek inzulínu nebo se tkáně v těle stanou vůči inzulínu necitlivé (rezistentní), buňky nedokáží glukózu vstřebat a její hladina v krvi stoupá. Zvýšená hladina krevního cukru (latinsky hyperglykémie) je typickým časným projevem rozvinutého onemocnění cukrovkou.
Dva typy cukrovky
Cukrovka prvního typu bývá dědičná a objevuje se náhle zejména u dětí a mladých dospělých. Jejím projevem je absolutní nedostatek inzulínu v těle.
Cukrovka druhého typu se často vyznačuje necitlivostí buněk na inzulín a obvykle postihuje osoby starší 45 let v důsledku nezdravého stravování, obezity a nedostatku fyzické aktivity.
„Mezi hlavní příznaky cukrovky patří nadměrná žízeň, časté močení spojené u malých dětí s nočním pomočováním, neobjasněná zvýšená únava. Nemocný také častěji bojuje s infekcemi a pomaleji se mu hojí rány,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš.
Hladina cukru se vyšetří z krve
Onemocnění cukrovkou bývá nejčastěji odhaleno z rozboru krve při preventivní prohlídce u praktického lékaře. Hladina cukru v krvi se udává v jednotkách mmol/l. „Diabetes se pozná podle kombinace klinických příznaků s náhodným stanovením glukózy v krevní plazmě větším nebo rovným 11,1 mmol/l nebo koncentrace na lačno větší nebo rovné 7 mmol/l. Diagnóza se potvrzuje opakovaným odběrem,“ uvádí MUDr. Marek Antoš a dodává, že k diagnostice se také používá orální glukózový toleranční test, zkráceně OGTT. Při něm pacient vypije roztok glukózy a ze vzorků krve se zjišťuje, jak rychle tělo dokáže cukr zpracovat. Hodnoty v intervalu 5,6–7 mmol/l ukazují na zvýšené riziko diabetu.
Celoživotní kázeň při stravování
Pacienti s cukrovkou si musí hlídat hladinu cukru v krvi čili glykémii. Musí věnovat péči množství a kvalitě přijímané potravy. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru poškozuje mnoho druhů tkání v lidském těle. Může poškodit ledviny, nervy či zrak a způsobit záněty končetin vedoucí až k amputaci. Zhruba u 3 % žen se vyskytuje těhotenská cukrovka, tato forma onemocnění však zpravidla po porodu sama odezní.
Léčba inzulínem i dietou
Pacienti s cukrovkou prvního typu si musí pravidelně injekčně aplikovat inzulín. K udržení stabilní hladiny cukru nesmí delší dobu hladovět, měli by pravidelně přijímat menší porce stravy a neprovádět fyzicky náročnou činnost. U diabetu druhého typu je důležité dodržovat dietu a upravit životní styl. Tato opatření mohou pomoci udržet onemocnění pod kontrolou bez nutnosti podávat inzulín. Pacienti mohou také užívat léčiva zvaná antidiabetika, která podporují vstřebávání inzulínu.
Chraňte se zdravým životním stylem
Cukrovce druhého typu se dá předcházet zdravým stravováním, udržováním optimální tělesné hmotnosti a pravidelnou fyzickou aktivitou. Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu krve, která může odhalit počáteční stádium onemocnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: