Živý bílý jogurt je dobrou potravinou nejen pro udržování zdravé střevní mikroflóry. Podle vědců z Tennessee je také prevencí rakoviny plic. Osoby, které si dopřávají denně kelímek bílého jogurtu a zároveň konzumují hodně vlákniny, u sebe sníží riziko rakoviny plic o třiatřicet procent.
Denní konzumace jogurtu sama o sobě sníží riziko rakoviny plic o devatenáct procent, konzumace vlákniny sama o sobě zase o patnáct procent. Ve spojení je účinek vyšší. Podle všeho proto, že obě potraviny podporují zdraví prospěšné střevní bakterie, které produkují látky tlumící záněty v těle a zároveň mající protirakovinné účinky.
Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu epidemiologů z Tennessee.
„Podle našich vědomostí je to první studie, která spojuje možnou spoluúčinnost vlákniny a jogurtu v prevenci rakoviny plic,“ tvrdí autoři z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu.
A jak ještě může být jogurt a vláknina přínosem pro náš organismus?
Mléčný výrobek k nezaplacení
Že jogurt je jen obyčejným mléčným výrobkem? Ale jděte! Chutné dobro v kelímku, jehož původ není dodnes zcela objasněn, je takový malý zázrak. Pokud si pochutnáte na produktu s obsahem živých kultur, věřte, že svíráte v ruce jednoho z nejlepších probiotických pomocníků. Jogurt jako takový ovšem neprospěje jenom vašemu trávení, neboť zvyšuje i odolnost kostí, a podle některých odborníků dokonce přispívá k normalizaci cholesterolu a krevního tlaku. Navíc funguje jako léčitel kvasinkové infekce.
Bez vlákniny to nepůjde
Vlákninu rozdělujeme do dvou druhů, takzvanou nerozpustnou a rozpustnou. Každá plní mírně odlišné funkce, ale obě naše tělo potřebuje.
Nerozpustná vláknina je vláknina nerozpustná ve vodě a často se o ní hovoří jako o „střevním kartáči“. Tento druh vlákniny se nachází v semenech a slupkách ovoce, celozrnném pečivu a v hnědé rýži.
Naopak rozpustná vláknina má schopnost vstřebávat vodu, a tak velmi snadno bobtná a zvětšuje svůj objem až několikanásobně. Při její konzumaci je nutné hodně pít, aby nezpůsobila zácpu. Pomáhá například regulovat cholesterol a hladinu cukru v krvi. Potraviny bohaté na tento druh vlákniny zahrnují ovesné vločky, ořechy, fazole a jablka.
Sledujte nás na sociálních sítích: