Sportovní týmy, a zvláště ty fotbalové své fanoušky milují. Jejich podpora je při hře důležitá. Fanoušci sportu to ale mnohdy přehánějí, mezi negativní důsledky extrémní formy fandění patří bitky na stadionu i mimo něj. A také choroby srdce a cév. Podle britských kardiologů je přílišné emoční prožívání proher škodlivé a výrazně zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a dalších vážných onemocnění oběhové soustavy. Extrémní prožívání prohry pak může vyvolat i smrt. A fanoušci by tak měli mít vždy na paměti, že hra je prostě jen hra.
Výhry i prohry
U fotbalových fanoušků, kteří intenzivně prožívají výkony oblíbeného týmu na trávníku, se v den prohry jejich týmu zvýší riziko infarktu, akutního syndromu věnčitých cév srdce či mrtvice o devětadvacet procent.
Vítězství týmu má na zdraví srdce a cév pozitivní vliv, sníží riziko výše zmíněných problémů o dvacet procent. Jenže žádný tým na světě nevítězí stále. Takže extrémní prožívání výkonů je nebezpečné.
Muži versus ženy
Fanoušci jsou přitom srdečními příhodami ohroženi více než fanynky.
„Srdečně-cévní příhody jsou vyvolány velkým psychickým stresem a emočním otřesem, které souvisejí s výsledkem fotbalového zápasu,“ tvrdí autoři, jejichž studii publikoval odborný časopis Journal of Sports Sciences.
Sledujte nás na sociálních sítích: