Chytrý telefon používá dnes většina populace včetně nejstarších ročníků. Civění do mobilu několik hodin denně ale mění držení těla. Lidé více než před sebe koukají šikmo dolů na displej. A výrazně to zatěžuje krční a hrudní páteř. Hrbení jen menší část populace pravidelně vyvažuje posilováním svalů a cvičením páteře. Proto v posledních dvaceti letech výrazně přibývá osob, které mají vážné potíže s bolestmi krku a zad.
Nejvíc trpí krční páteř
Tělo se po miliony let vyvíjelo ve vertikální poloze. A vyvinulo se tak, že hlava vyvíjí nejmenší tlak na krční páteř a svaly krku a horní části trupu, když se člověk dívá přímo před sebe a drží hlavu vertikálně. Jenže koukání do mobilu, tabletu či počítače vyvolává velký tlak na krční páteř a její svaly.
Přitom v průměru dnes lidé koukají do mobilu tři a půl hodiny denně. To je za rok o tisíc hodin zvýšeného tlaku na krční páteř navíc. Což se neblaze projeví na kondici oporné soustavy těla, pokud člověk pravidelně neposiluje a necvičí.
Mobil strůjcem zla
Vědci z Orlanda přitom zjistili, že polovina uživatelů chytrých telefonů vůbec netuší, že za jejich zdravotní potíže může právě užívání tohoto přístroje a nedostatek cvičení a pohybu. Přitom v prevenci problémů s páteří je potřeba cvičit pravidelně, cviky na páteř nejlépe denně. Lidé přicházejí k chiropraktikům a fyzioterapeutům až ve chvíli, kdy se nadměrná zátěž páteře projeví poškozením obratlů, plotének, svaloviny či nervů. A náprava pak není jednoduchá, natož rychlá.
Sledujte nás na sociálních sítích: