Vědci z Kanady byli zděšeni a šokováni výsledky analýzy obsahu šálku čaje, v němž byl tento nápoj louhován v plastovém sáčku. Výrobci čajů přecházejí stále častěji od papírových sáčků k plastovým, jenže jediný sáček z plastu vyloučí do nápoje jedenáct miliard mikročástic plastu. Autorka výzkumu profesorka Nathalie Tufenkjiová prý něco takového vůbec neočekávala a je svými objevy zděšená. Všem doporučuje, aby čaj balený v plastových sáčcích přestali okamžitě pít.
Především proto, že mikročástice plastu mají zhoubný vliv na zdraví. Ve studii, kterou publikoval vědecký časopis Journal of Environmental Science & Technology, profesorka Tufenkjiová z McGill University prokázala, že krom jedenácti miliard mikročástic plastu vypije člověk s šálkem čaje, v němž byl louhován plastový pytlík, také tři miliardy nanočástic.
„Byli jsme velmi, velmi překvapení. Mysleli jsme si, že se z něj uvolní možná stovky částic, možná pár tisíc. Takže jsme byli opravdu v šoku, když jsme viděli, že jde o miliardy částic v jediném šálku čaje,“ uvedla profesorka Tufenkjiová v rozhovoru pro Global News.
Nebezpečné PET obaly
Nejvíce částic se uvolňuje z čajových pytlíků vyrobeným z PET (polyethylentereftalátu) a nylonu.
„Mým osobním doporučením všem lidem je, aby vůbec nekonzumovali čaj v plastových pytlících,“ dodala profesorka Tufenkjiová.
Otázkou ale je, kolik mikroplastů musí být potom v rýži vařené v plastovém sáčku, když se na rozdíl od čaje vaří desítky minut a plastový obal je mnohem větší a ze silnějšího materiálu.
Sledujte nás na sociálních sítích: