Řada lidí začíná den šálkem černého čaje, přičemž většinou sáhnou spíše po rychlém řešení v podobě čaje v nálevových sáčcích než po sypané verzi. Spotřebitelský časopis dTest se proto rozhodl ověřit, jak jsou na tom s kvalitou sáčkové černé čaje střední cenové hladiny, nabízené v supermarketech. Některé vzorky měly potíže s pesticidy, z ochutnávky čaje vyvázly s průměrnými známkami.
„Dvanáct vzorků jsme nechali projít chemickými analýzami, při kterých jsme sledovali jak nežádoucí, tak žádoucí látky. Většina testovaných čajů vás po ránu povzbudí dostatečnou dávkou kofeinu, ale výjimečný chuťový prožitek nečekejte. I v letošním testu jsme odhalili potíže s pesticidy, ale po nejhorší známce jsme tentokrát naštěstí sáhnout nemuseli,“ shrnuje výsledky testu šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Povzbuzující účinky
Za povzbuzující účinky vděčí čaj především kofeinu, nálev černého čaje je zhruba o polovinu slabší než káva. V gramu sušených listů černého čaje je průměrně 15–50 mg kofeinu, přičemž hodnoty kolísají v závislosti na druhu čajovníku a místu pěstování.
„Nejvyšší koncentraci kofeinu jsme zjistili u dm Bio Schwarzer Tee – v gramu lístků to bylo 26,1 mg. Druhý v pořadí byl Ahmad Tea English Breakfast, kde na gram čaje připadlo 25,7 mg kofeinu. Připravíte s ním ale silnější nálev než s prvně jmenovaným, protože sáček ukrývá vyšší gramáž čaje,“ říká Hana Hoffmannová. Nejméně kofeinu laboratoř změřila u značky Albert, a to 15,2 mg/g. Nízkou koncentraci kofeinu však výrobce kompenzuje velikostí sáčku. V přepočtu na jednu porci tak značka Albert obsadila až třetí pozici od konce před výrobky Jemča Pigi Čaj a Dukat English Breakfast.
Kromě kofeinu čaj obsahuje také theobromin – alkaloid, který si možná spíš než s čajem spojíte s kakaem. I theobromin má povzbuzující účinky, ovšem slabší než kofein. Podprůměrné množství laboratoř zjistila u trojice Albert Černý čaj, Jemča Pigi čaj a Tesco Black Tea. Nejlépe dopadl při hledání theobrominu Ahmad Tea English Breakfast.
Čaj plný antioxidantů
Čaje jsou také známé svou antioxidační aktivitou. Znamená to, že dovedou zneškodňovat tzv. kyslíkové radikály – reaktivní částice, které mohou v těle poškozovat buňky nebo molekuly DNA. Antioxidační aktivita se u různých druhů čaje liší. Silnější je u čaje oolong a zeleného, u černých čajů je nižší. Nejlepší antioxidační schopnosti v testu prokázaly Ahmad Tea English Breakfast, dm Bio Schwarzer Tee a Lipton Yellow Label. Nevalně si v této disciplíně naopak vedly Teekanne Black Label, Pickwick Ranní Classic a čaje Jemča a Albert.
Pozor na nežádoucí látky
Druhá část chemických analýz cílila na nežádoucí látky. Laboratoř se nejprve zaměřila na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které mohou být karcinogenní a do potravin se obvykle dostávají z vnějšího prostředí, například ze spalin. „Na tyto látky jsme narazili ve všech testovaných vzorcích, ale naštěstí v malém množství. Vůbec nejlépe dopadl čaj značky Old England, který byl téměř čistý,“ uvádí Hoffmannová. Testy se zaměřily i na látku antrachinon, která se obvykle řadí mezi pesticidy, ovšem v čajích se může objevit nejen coby pozůstatek ochrany před škůdci, ale rovněž jako vnější kontaminant přicházející např. z papírových obalů. U značek Pickwick, Tesco, Jemča a Albert se obsah antrachinonu pohyboval těsně pod povoleným limitem.
Nebezpečné pesticidy
Cílem testů bylo také ověřit, zda čaje nemají problém s pesticidy – laboratoř pátrala po 600 látkách a alespoň jednu z nich našla ve všech vzorcích. „Dobrou zprávou je, že zjištěné koncentrace jednotlivých pesticidů nepřekročily povolené limity. Horší zprávou je, že čaje měly problémy s pesticidovým koktejlem,“ konstatuje Hana Hoffmannová. A dodává: „Pouze po jedné látce jsme našli v trojici čajů značek Albert, Lidl/Lord Nelson a Zlatý šálek. Naopak nejvyšší počet pesticidů laboratoř detekovala v čajích Teekanne Black Label, Lipton Yellow Label a Ahmad Tea English Breakfast. Našli jsme v nich 5 až 7 reziduí najednou.“
Sledujte nás na sociálních sítích: