Chronická onemocnění oběhové soustavy, pohybového aparátu, diabetes či problémy s trávicím traktem jsou potíže, které trápí stále větší část populace. Předejít jim lze zdravým životním stylem a opakovanými hladovkami. Během nich se totiž posiluje imunitní systém a výrazně sníží počet zánětlivých látek v těle. K omezení zánětů přispívá také omezení příjmu kalorií. Záněty totiž vznikají při každém trávení. A čím více potravy musí tělo zpracovat, tím hůř.
„Všechny výzkumy zabývající se opakovanými hladovkami a omezením příjmu kalorií součinně uvádějí, že jednoduchá změna v jídelníčku má obrovský vliv na náš imunitní systém,“ tvrdí doktorka Yasmine Belkaidová z New Yorku.
Méně zánětů
Podle výzkumu, který publikoval odborný časopis Cell, během hladovky dochází ke snížení množství monocytů (typu bílých krvinek), které vyvolávají zánět v těle.
„Monocyty jsou buňky imunitního systému s vysokou zánětlivou reakcí, jimi vyvolaný zánět může vážně poškodit tkáň. Lidé v dnešní západní populaci mají v krvi stále více monocytů kvůli typu stravy, kterou konzumují,“ tvrdí profesorka Miriam Meradová.
Velký potenciál do budoucna
Samozřejmě, monocyty jsou přirozenou součástí imunitního systému a člověka chrání před vážnými infekcemi. Ale chronické záněty poškozují srdce, vyvolávají diabetes a můžou vyvolat také rakovinu.
„Když zvážíme, jak široké spektrum onemocnění je vyvoláno chronickým zánětem, a že se zvyšuje počet pacientů s těmito onemocněními, představuje hladovka velký potenciál ve výzkumu protizánětlivých účinků,“ míní doktor Stefan Jordan z Mount Sinai v New Yorku.
Sledujte nás na sociálních sítích: