To, že nemáme všichni stejné dispozice k ukládání tuků v podkoží a ovlivňují to také geny, vědí odborníci už několik desetiletí. Jenže majitelé tzv. tlustých genů se nemohou vymlouvat. Obézní nejsou kvůli nim, ale kvůli své lenosti. Když se totiž i majitelé takových genů pravidelně pohybují a nepřejídají se, mají normální postavu a jsou fit.
„Lidé, kteří mají přirozeně nadváhu kvůli DNA, můžou mít normální postavu, pokud pravidelně cvičí,“ tvrdí vědci z Tchaj-wanu.
Podle nich je přitom ideální formou pohybu poklus, který nejlépe pomáhá lidem s „tlustými“ geny udržovat si normální figuru.
Genetikové už identifikovali asi 400 genů, které ovlivňují chuť k jídlu, rychlost metabolismu a tendenci ukládat tuk v podkoží.
„Pravidelné běhání zcela vyruší genetický účinek na ukládání tuku v podkoží,“ tvrdí doktor Wan-Jü Lin z Národní tchajwanské univerzity.
Nechtěný dárek od matky
Z jiné studie se zdá, že o obezitě člověka je však mnohdy rozhodnuto už v děloze. Podle vědců ze Southamptonu totiž matka, která se v těhotenství přejídá a extrémně přibere, působí v DNA buněk embrya nezvratné změny. Tzv. metylací mění původní informaci a činí dítě náchylnější k obezitě po narození a později v životě.
Dříve se odborníci domnívali, že po splynutí vajíčka a spermie zůstávají geny stejné a už nedochází ke změnám kódované informace. Ale to není pravda. Na DNA se v průběhu celého života od početí do smrti projevují tzv. epigenetické změny. Na DNA se připojují metylové skupiny, které mění význam informace v ní uložené. Jednou z příčin metylace je třeba obezita matky. Ale také kouření či nečistoty z životního prostředí
„Výsledky našeho výzkumu se přidávají k rostoucímu množství důkazů o tom, že epigenetické změny zjistitelné při narození výrazně ovlivňují zdraví dítěte, jak se vyvíjí a roste. To by nám mohlo pomoci mnohem přesněji stanovit případná rizika u každého jedince,“ tvrdí doktorka Karen Lillycrop z University of Southampton.
Zdroj: eprints.soton.ac.uk/422889/, healthline.com, eatthis.com
Sledujte nás na sociálních sítích: