Nadměrné slunění může vyvolat také depresi

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. A je známo, že na severní polokouli v období od října do března, kdy je slunečního svitu málo kvůli zatažené obloze a krátkým dnům, nemocných výrazně přibývá. Jenže slunce nemusí být jen nositelem veselé nálady a optimismu. Jeho nadbytek totiž vyvolává sezonní afektivní poruchu stejně jako dlouhé zimní večery. A řada lidí se po dlouhém pobytu na slunci může cítit sklesle, smutně až depresivně.

„Stejně jako nedostatek slunečního svitu v zimních měsících může vyvolat sezónní afektivní poruchu, přibývá důkazů, že dlouhé hodiny světlé části dně a horko během léta můžou působit negativně na vnitřní hodiny člověka. Přezdívá se tomu opačná sezónní afektivní porucha či letní afektivní porucha,“ tvrdí britský odborník doktor Max Pemberton v článku deníku The Mail.

Při nadměrném oslunění se narušuje podle odborníků produkce hormonu spánku melatoninu, který je nezbytný pro správné fungování vnitřních hodin. Člověk může trpět nepsavostí, nechutenstvím, podrážděností, úzkostí i depresí.

Podle výzkumů trpí letní sezonní afektivní poruchou asi deset procent osob.

Slunce není samo

Nejen sluneční paprsky mohou být neobvykou příčinou splínů a depresí. Trávíte mnoho času na sociálních sítích? Řada studií naznačuje, že neděláte dobře. Brouzdání po profilech ostatních je spojováno s depresí, zejména u mladistvých. Závislost na internetu může zápasit s lidskou interakcí v reálném životě. Dotyčný má často nerealistický pohled na svět, který ovlivňuje jeho psychický stav.

Ovem internet v tom není sám. Kouření je již dlouhou dobu spojeno s depresí – a jedná se o pomyslný začarovaný kruh. Lidé, kteří jsou náchylní k depresi, mají sklony kouřit. A ti, co už kouří, zase tíhnou k depresi. Nikotin totiž ovlivňuje aktivitu neurotransmiterů v mozku, což vede k vyšším hladinám dopaminu a serotoninu. Jakmile chemické látky v mozku nejsou vyvážené, cítíte se „pod psa“. A co dalšího může způsobit depresi?

Když něco důležitého skončí, jako například televizní pořad, film nebo oblíbený seriál, může to u některých lidí vyvolat depresi. V roce 2009 se někteří fanoušci Avataru vyjádřili k pocitu deprese a dokonce měli sklony k sebevraždám. Prý proto, že jim okolí sdělovalo, že fiktivní svět filmu není realita. K podobným reakcím došlo i po představení posledního dílu ze série filmů o Harrym Potterovi.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Vejce benedikt

35min
(2 hlasů)

Snídaňové muffiny

45min
(12 hlasů)

Cottage lívance

15min
(1 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

50min
(35 hlasů)
Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden se pro Berany otevírají nové příležitosti, které vám umožní rozvinout kreativitu a energii. Planeta Mars, váš vládce, se dostává do harmonického aspektu s Jupiterem, což znamená, že budete mít více elánu a odv... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat