Chemická látka obsažená v mateřském mléce dokáže rozbíjet nádory močového ústrojí na kousky. Pacienti užívající látku alfa1H pak nádor doslova vymočí. Na výzkumu použití alfa1H se švédskými vědci spolupracovali onkologové z pražského Motola.
Alfa1H faktor pomáhá produkovat mléčný cukr – laktózu – v prsní žláze. Právě díky laktóze je pak mléko energeticky výživné pro novorozence.
„Rozbalený“ faktor
Švédští vědci ale zjistili, že alfa1H dokáže zabíjet nádory, když změní svou trojrozměrnou strukturu. Prokázali to u karcinomu močového měchýře. U čtyřiceti pacientů provedli experimentální léčbu. Dvaceti podali alfa1H a dvaceti placebo. U všech pacientů s alfa1H došlo k vymočení částí nádoru, který rostl v močovém měchýři.
„Alfa1H podporuje produkci laktózy, mléčného cukru, který je nezbytný pro výživu dítěte, a také produkci mléčné tekutiny. Když se ale rozbalí, mění svou funkci a tvoří komplexy ničící nádory. Má velmi vzrušující dvojitou funkci závisející na její trojrozměrné struktuře,“ tvrdí doktorka Catharina Svanborg z Lundské univerzity.
Naděje pro budoucí pacienty
„Musíme získat další důkazy, ale doufejme, že jsme u zrodu velmi jemné chemoterapie,“ uvedl Mats Persson ze společnosti Hamlet Pharma Ltd., kterou založila profesorka Svanborg.
Testování alfa1H společnosti Hamlet Pharma proběhlo u pacientů Fakultní nemocnice v Motole.
Sledujte nás na sociálních sítích: