Evropané pro boj s rakovinou budou muset začít jíst hmyz. Černí mravenci, mouční červi, luční koníci nebo třeba larvy bourců obsahují více než dvakrát tolik antioxidantů, než kolik jich má v sobě olivový olej. Hmyz je navíc dietnější, jeho tuky velmi zdravé a je extra bohatý na bílkoviny.
Produkce hmyzu je přitom velmi ekologická a snadná, vyžaduje méně plochy a zdrojů a produkuje méně oxidu uhličitého než pěstování a produkce většiny zemědělských plodin. Podle italských vědců je přitom hmyz v prevenci rakoviny účinnější než olivový olej, pomeranče nebo bobulové ovoce.
Pochoutka na talíři
A lidé mající odpor k hmyzu se přitom nemusejí obávat, že je někdo bude nutit kousat nechutná křidélka a ostnité končetiny. Profesor Mauro Serafini z Římské univerzity totiž pracoval s mletým hmyzem. Tedy opracovanými těly, které rozemlel na prášek a zkoumal jeho antioxidační účinky ve formě stravy.
Absolutní špičkou v hmyzí skupině pak byli luční koníci (kobylky), černí mravenci a mouční červi (larvy brouka potemníka). Ti všichni obsahovali mnohonásobně víc antioxidantů než olivový olej. Dvakrát více ho měly také housenky bource morušového, cikády a housenky afrických motýlů.
Potrava budoucnosti
„Minimálně dvě miliardy lidí – čtvrtina světové populace – pravidelně konzumují hmyz. Zbytek z nás bude potřebovat trochu podpory. Jedlý hmyz je výtečným zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, minerálů, vitaminů a vlákniny. Ale dodnes je nikdo nesrovnal s běžnými funkčními potravinami jako olivovým olejem či pomerančovým džusem s ohledem na antioxidační aktivitu. V budoucnosti budeme také schopni ovlivňovat jídelníčkem hmyzu, čím ho budeme krmit, obsah antioxidantů v jeho těle tak, aby poskytoval maximum výživy člověku,“ tvrdí profesor Serafini.
Býložravý hmyz je přitom zdravější než třeba draví členovci – pavouci a štíři – kteří se také konzumují. Nejvíce se na světě pojídají larvy brouků (jednatřicet procent celkové konzumace bezobratlých), housenky motýlů (osmnáct procent) a blanokřídlý hmyz (včely, vosy, mravenci, čtrnáct procent). Zbytek tvoří řád rovnokřídlých (cvrčci, kobylky) a švábi.
Sledujte nás na sociálních sítích: