Konzumujete multivitaminy v tabletách a jiné vitaminové doplňky z lékárny, drogerie a dalších obchodů? Můžeme to nazvat vyhazováním peněz. Ačkoli k jejich koupi výrobci lákají různými tvrzeními o prevenci onemocnění a delším životě, žádné vědecké důkazy pro tato tvrzení nemají.
Analýza užívání vitaminů u více než milionu osob navíc odhalila, že nesnižují riziko onemocnění chorob srdce a cév a některé – kombinace vitaminu D a vápníku – navíc riziko mrtvice a infarktu zvyšuje.
Vyhozené peníze?
„Pouze jedna z osmi sledovaných úprav jídelníčku měla nějaký vliv na omezení rizika onemocnění chorobami srdce a cév. V naší studii chránil před infarktem srdce pouze přírodní rybí olej a před mrtvicí pouze kyselina listová. Tato rozsáhlá studie má jednoduchý vzkaz pro širokou veřejnost, nevyhazujte peníze za vitaminové doplňky,“ tvrdí doktor Safi Khan z West Virginia University, jehož studii publikoval odborný časopis Annals of Internal Medicine.
„Tato revize potvrzuje naprostou většinu předchozích výzkumů, které selhaly při snaze najít pozitivní účinky u většiny výživových doplňků, vitaminových doplňků a multivitaminů,“ uznává profesorka Susan Jebb z Oxfordské univerzity.
Spory o jídelníček
Doktor Khan tvrdí, že zásadní vliv nepozoroval ani u úpravy jídelníčku a dodržování středomořské stravy.
„S tímto ale nesouhlasíme, protože většina výzkumů hovoří o opaku… Je tedy předmětem další debaty a dalšího výzkumu, jaká je nejlepší strava pro omezení rizika onemocnění srdce a cév. Ale hubnutí souvisí s omezením příjmu kalorií. A existuje vysoká všeobecná shoda v tom, že hubnutí souvisí s omezením rizika, a to na základě pozorovacích studií,“ dodává profesorka Jebb ve vyjádření pro The Sun.
Zdroj: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M19-0341?fbclid=IwAR0zx8fNga88skUssQrvM1lD6z51-2yHF9Zts7d-oMf_hXFm20i6MeP4voI&, healthline.com, ox.ac.uk/research
Sledujte nás na sociálních sítích: