I když je člověku už čtyřicet a žil první polovinu života převážně sedavě, pořád má smysl začít cvičit a sportovat. U lidí, kteří po čtyřicítce začnou cvičit v délce aspoň 2,5 hodiny celkem za týden, se riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny sníží o pětadvacet procent. Tvrdí to vědci z Cambridgeské univerzity, jejichž studie se opírá o jednadvacetileté sledování patnácti tisíc osob starších čtyřiceti let.
„Jednoduchým poselstvím této studie je, čím více cvičíte, tím lépe pro vás a vaše zdraví i délku života,“ tvrdí doktor Soren Brage z Cambridgeské univerzity.
Nikdy není pozdě
Z jednadvacetiletého sledování vyplývá, že rychlá chůze, jízda na kole, běh, zahradničení, plavání či posilování, jsou všechno aktivity, které výrazně přispívají ke zdraví člověka a snižují riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny. Ale čím více člověk z každého týdne stráví aktivním pohybem, tím lépe.
A z výzkumu také vyplývá, že pohyb je velmi účinným léčivým nástrojem při vážných onemocněních včetně rakoviny. Jedinci, kteří cvičí a sportují i v době, kdy se potýkají s onemocněním, mají vyšší šanci se uzdravit a dožít vysokého věku.
Stárnutí = odpočinek? Vědci jsou proti
„Tato studie poskytuje velmi silné argumenty proti zastaralé představě, že když člověk stárne, měl by se pohybovat méně a více odpočívat, nebo že by měl omezit pohyb při léčbě náročných onemocnění. Je nejvyšší čas zcela přehodnotit přístup k našemu zdraví ve vyšším věku,“ uvedl doktor Huw Edwards z organizace UKactive.
Sledujte nás na sociálních sítích: