Většinu klasických hodinek dnes nahradily chytré hodinky propojené s chytrým telefonem. Napadlo vás někdy, že jsou ale semeništěm choroboplodných zárodků? Obsahují dokonce osmkrát více bakterií a plísní než sedátko veřejné toalety. A to jednoduše proto, že si je málokdo pravidelně omývá.
Průměrně v bakteriologickém testování, který si nechala vypracovat britská společnost Tic Watches, obsahovaly hodinky třikrát více bakterií, kvasinek a plísní než sedátko na toaletě. Ale v případě fitness náramků to bylo až osmkrát více. Přitom plastové a kožené hodinky obsahují více choroboplodných zárodků než kovové.
„Ať už nosíte hodinky denně, nebo jen během pracovní části dne, jedna věc je jistá, nečistíme si je tak často, jako si myjeme ruce,“ uvedl Daniel Richmond ze společnosti Tic Watches.
Ačkoli hodinky obvykle nejsou voděodolné, lze je čistit navlhčeným hadříkem se saponátem. Takové očištění odstraní devětadevadesát procent bakterií, kvasinek a plísní.
Nástrahy doma
A když už jsme u znečištěných míst, proč se nepodívat ani na ta doma... Také si myslíte, že nejšpinavějším místem ve vašem bytě musí být toaleta? Chyba lávky! Vědci upozorňují, že ani na záchodovém prkénku se nenalézá tolik nebezpečných mikrobů jako na spoustě mnohem
„nevinnějších“ míst ve vašem bytě.
Jestli máte v domácnosti nějaký předmět, který očistě podrobujete skutečně jen výjimečně, je to nejspíš televizní ovladač. Ani na něj totiž nesaháme jen čistýma rukama, navíc díky tomu, že jej příliš neumýváme, mají mikrobi spoustu času a příležitosti pěkně se na něm zabydlet a množit…
Hubka, která má zajistit, že je vaše nádobí dokonale čisté, může při nedostatečném čištění a nepříliš časté výměně za novou obsahovat 200 000krát (ne to není překlep, opravdu mluvíme o dvou stech tisících) více bakterií než sedátko vaší toalety. Zbytky jídla v kombinaci s neustálým vlhkem a teplem představují ideální podmínky. Upřímně, to není nic, co by mělo přicházet do styku s nádobím, ze kterého jíme…
V rukách ho máme prakticky neustále. A upřímně, ne vždycky jsou to ruce čistě vymydlené. Ano, mluvíme o chytrém telefonu. Spousta lidí kontroluje mobil ve veřejné dopravě, v obchodech, dokonce i na toaletě! A tak není divu, že na něm klidně může sídlit desetkrát víc mikrobů než na již zmíněném prkénku. Nic moc příjemná představa, když si uvědomíme, že telefon přikládáme k obličeji…
Zdroj: https://www.ticwatches.co.uk/blog/2019/06/how-clean-is-your-watch/, healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: