Kdo se alespoň jednou pořádně opil, jistě ví, že alkohol není nic dobrého. V malém množství ale může působit i jako dobrý pomocník. V jakých případech může být „štamprle“ kvalitního alkoholu prospěšná našemu zdraví?
Bolest žaludku
Ačkoli je alkohol sám o sobě dráždivý a jeho konzumace většinou vede k žaludeční nevolnosti, trápí-li vás po mastném obědě bolesti břicha, malý panák bylinného likéru může od těchto nepříjemných pocitů pomoci. Byliny používané v alkoholických nápojích mají schopnost zklidnit podrážděnou sliznici a alkohol napomáhá jejich rychlejšímu vstřebávání. Bavíme se ale skutečně o velmi malém množství. V případě nadměrného požití může alkohol vaše bolesti jen zhoršit.
Bolesti zubů
Jestliže vás překvapí úporná bolest zubu a nemáte možnost se ihned dopravit k zubaři, zkuste si ulevit malou dávkou alkoholu. Napijte se a alkohol držte v ústech co nejdéle, ideálně několik minut. Kloktejte a snažte se jej dostat do míst, která bolí. Alkohol bolavé místo otupí a bolesti uleví alespoň na tak dlouho, abyste se byli schopni přepravit k lékaři, aniž byste cestou přišli o rozum.
Zánět středního ucha
Bolesti uší přicházejí nejčastěji v noci. Jestliže zánět ještě není příliš rozvinutý, může vám od bolesti pomoci kousek vaty namočený v alkoholu. Napuštěný tampon vložte do ucha a nechte působit. Tento zázrak používaly na léčení středoušních zánětů už naše babičky a skutečně to funguje.
Místo dezinfekce
Trocha silného alkoholu funguje stejně jako kvalitní dezinfekce z lékárny. Lze jej používat na odřeniny, řezné rány, ale i na ošetření vznikajících pupínků, které dokonale vysuší. U malých dětí buďte ale opatrní. Na rozdíl od dnešních dezinfekcí alkohol v ráně dost pálí. Pokud ale nemáte po ruce nic jiného, přijde vám vhod.
Při střevních potížích
Kdo někdy zažil při cestování po exotických zemích takzvanou „faraonovu pomstu“ neodjíždí už nikdy bez lahve kvalitní slivovice. Úporné střevní potíže dokážou zkazit každou dovolenou, ale lze jim vcelku účinně předejít. Stačí si naordinovat ranní a večerní dávku silného alkoholu, který zbaví váš žaludek a střeva bakterií, které mají na svědomí potíže v podobě zvracení či průjmu.
Ovšem pozor, u některých střevních onemocnění může alkohol stav ještě zhoršit, takže pokud potíže neustávají, rozhodně s alkoholovou léčbou přestaňte a raději vyhledejte lékaře.
Sledujte nás na sociálních sítích: