Slunečné počasí a vyšší teploty jsou pro některé oázou klidu a od rána do večera se oddávají slunečnímu žáru. Starší či oslabení lidé by ale měli být na pozoru. Jaké jsou nejčastější komplikace, které s sebou horké počasí přináší a jak jim předcházet?
Otoky
Otoky končetin nemusejí být problémem jen starších nebo obézních lidí. Vlivem horkého počasí dochází k přetěžování žilního systému našeho těla a bolestivé otoky tak mohou postihnout i jinak naprosto zdravého člověka, zejména tehdy, má-li sedavé zaměstnání nebo naopak nohy nadměrně zatěžuje.
Nejlepší prevencí proti otokům je přiměřený pohyb. Sedíte-li celý den v zaměstnání, alespoň jednou za hodinu se projděte a protáhněte. Při celodenním stání či pohybu můžete využít kompresních punčoch. Rozhodně si pořiďte kvalitní, prodyšnou a volnější obuv, která nebude vaše nohy příliš tísnit. Skvělé jsou také masáže s použitím chladivého gelu.
Závratě
Závratě a někdy i mdloby má na svědomí nejčastěji náhlý výkyv krevního tlaku. Zejména ti, kteří trpí vysokým tlakem, by si v horkých dnech měli dávat větší pozor a vyvarovat se pobytu venku. Také náhlé změny okolní teploty mohou přivodit nepříjemné stavy až kolaps. Přechod z chladného domu nebo klimatizované budovy do horka, které je venku, může být nebezpečné. Důležité je, abyste se v takovém počasí nepouštěli do žádných namáhavých činností a zdržovali se ve stínu.
Závratě jsou v extrémních vedrech poměrně běžný jev i u zdravých osob, mohou být ale také příznakem vážnějších srdečních chorob nebo úpalu. Pokud se vám po doplnění tekutin a přesunutí do chladnějších prostor neudělá lépe, na nic nečekejte a zavolejte lékaře!
Dehydratace
Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin všech obtíží, se kterými se v létě potýkáme. Pitný režim v horkých dnech představuje až dvojnásobek běžného denního příjmu tekutin, což může být až pět litrů! Nejvhodnější je pití vlažných tekutin bez cukru a bublinek.
Pálení očí
Ve velkých vedrech můžeme pociťovat také palčivost a suchost očí. Je důležité chránit zrak nošením slunečních brýlí a používáním očních kapek, kterými oči i několikrát denně zvlhčíte. Ačkoli se tento problém jeví jako nejmenší, citlivější osoby může suchost očí následkem veder připravit o zrak dočasně, ale i trvale. Není tedy vhodné vysychání oční sliznice podceňovat.
Zdroj: uihc.org, healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: