Péče o tělo během ženských dnů

Menstruace provází ženy od období dospívání až po menopauzu. V zásadách správné hygieny během menstruace některé ženy stále tápou, což s sebou nese riziko nepříjemných komplikací v podobě vaginálních infekcí, zánětů močového měchýře nebo i smrtelně nebezpečného syndromu toxického šoku.

Která základní pravidla ohledně hygieny je v období ženské periody nutné dodržovat?

Vložka, nebo kalíšek?

Moderní doba nabízí celou širokou škálu různých menstruačních potřeb: klasické jednorázové vložky či jejich opakovaně použitelné ekologické verze, tampony, houbičky, kalíšky… To vše v různých provedeních a různých značek. Ženy by ovšem při výběru neměly hledět na to, co je zrovna „trendy“, ale vždy volit podle svých vlastních preferencí a s ohledem na vlastní komfort. Vhodné je rovněž držet se jedné osvědčené značky a příliš typ produktu nestřídat.

Měnit, měnit, měnit

Obecné pravidlo zní, že vložku by si žena měla měnit každých zhruba čtyři až šest hodin, tampon pak každé dvě hodiny, a to i v případě, že krvácení není příliš silné. U tamponů je pravidelná výměna obzvláště důležitá kvůli riziku takzvaného syndromu toxického šoku, smrtelně nebezpečnému stavu způsobenému průnikem bakterií do krevního oběhu.

Mytí bez mýdla

Tak jako by měla být během periody samozřejmostí pravidelná výměna menstruačních potřeb, měla by být samozřejmostí i důkladná hygiena intimních partií. Menstruační krev se často zachycuje na stydkých pyscích či v kožních záhybech kolem poševního otvoru, a je proto nutné tyto partie pravidelně omývat. Ideálně by si ženy měly intimní partie omýt vždy, když si menstruační potřeby mění. Při mytí by však oblast vulvy, a zejména pochva neměla přijít do styku s mýdlem, neboť to může narušit křehkou rovnováhu vnitřního poševního prostředí.

Při mytí či otírání intimních partií mnoho žen chybuje v tom, že si tato místa omývá směrem od řitního otvoru k pochvě. Tímto způsobem si však do pochvy či k ústí močové trubice mohou zanést bakterie z konečníku, které následně mohou zapříčinit nepříjemné infekce. Proto je vždy zapotřebí omývat se směrem opačným.

Po každém mytí intimních partií je obzvláště důležité tuto oblast řádně vysušit, jinak se zde bude dařit mykózám a bakteriím. Hrozí rovněž nepříjemné zapaření a vyrážky. K udržení sucha kolem intimních partií lze využít třeba i antiseptický pudr.

Pozor na podráždění kůže

Tento bod se týká především žen, které používají vložky. Při dlouhodobém nošení mohou některé typy vložek, zejména ty méně prodyšné a s tužšími křidélky, způsobit podráždění kůže v oblasti třísel a na stehnech. Proto je důležitý výběr vložky co do její velikosti i použitých materiálů.

O kalíšek se starejte

V posledních letech si řada žen oblíbila používání menstruačního kalíšku jakožto ekologické a opakovaně použitelné alternativy tamponu. Při jeho užívání je však třeba dbát na jeho důkladné čištění. Nedoporučuje se spoléhat jen na umytí kalíšku v teplé vodě. Před každým použitím by se kalíšek měl sterilizovat, což lze provádět vyvařením v horké vodě, použitím dezinfekčního gelu, případně i sterilizátoru na kojenecké láhve.

Jedno, nebo druhé

Ženy, které během menstruace trápí silné krvácení, někdy používají více menstruačních potřeb najednou, kupříkladu dvě vložky současně nebo kombinaci tamponu a vložky. To ale není příliš vhodné, jednak kvůli pohodlí a jednak kvůli tomu, že to svádí měnit menstruační pomůcky méně pravidelně.

I na oblečení záleží

Kromě pravidelné výměny menstruačních pomůcek je důležité každý den měnit i spodní prádlo. Z celodenního nošení vlhká či propocená látka je totiž ideálním inkubátorem pro různé mikroorganismy. Během periody by rovněž ženy měly zvolit pohodlný a volnější oděv a vyhýbat se zejména upnutým kalhotám či punčochám, čímž zamezí nadměrnému pocení svých intimních partií.

Prožijte periodu v pohodlí a pohodě

Dodržování uvedených hygienických zásad napomůže k tomu, aby ženy prožily období své periody v pohodlí a bez nepříjemností spojených s vyrážkami či infekcemi způsobenými nesprávnou hygienou. K pohodové menstruaci přispívá též úprava jídelníčku. Ženy by se ideálně měly vyhnout potravinám, které způsobují nadýmání. Proti menstruačním bolestem břicha, ale i bolestem hlavy či svalů, pomůže zvýšený přísun vitamínu B, ať už v potravě nebo v doplňcích stravy.

Úlevu od bolesti přináší také pití bylinkových čajů, většinou ze směsi třezalky, měsíčku, řebříčku či skořice. Menstruační bolest zahání i lehká fyzická aktivita, ženy se tedy ani v období menstruace nemusejí bát cvičit.

Zdroj: yourperiod.com, verywellhealth.com






Celkem  2 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:48
36 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:43
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat