Odchod do důchodu neznamená, že má člověk usednout na kanape a jen koukat kolem sebe, popř. na televizi. Senioři, kteří vedou aktivní životní styl přiměřený jejich zdraví a množství sil, totiž žijí zdravěji a do vyššího věku.
Podle vědců z Michiganu důchodci, kteří mají jakékoli povinnosti – třeba péči o vnoučata či dobrovolnictví – dvakrát častěji dosahují vysokého věku. Jinými slovy dvakrát se u nich sníží riziko předčasného úmrtí.
Péče o děti i zahradu
Dát svému životu smysl může být široký pojem. Může to být jak výpomoc dětem s vnoučaty, tak práce v dobrovolnických organizacích, práce na zahradě či jakýkoli projekt, jemuž se senioři soustavně věnují a dává jejich dnům a životu smysl.
Nejvýrazněji přitom „
smysl“ života v důchodovém věku snižuje riziko chorob srdce a oběhové soustavy.
„Rostoucí množství vědeckých důkazů naznačuje, že když máte smysl života či povinnosti a cíle, máte lepší fyzické a psychické zdraví, vyšší kvalitu života a také se dožíváte vyššího věku,“ tvrdí profesorka Celeste Leigh Pearce z University of Michigan.
Najít cíl pro život
Smyslem života se myslí to, že má senior zorganizovaný den, pečuje o sebe a své zdraví, má na každý den stanoven nějaký cíl, který dává jeho životu význam.
„Z našeho výzkumu vyplývá velmi silný vztah mezi životním smyslem a úmrtností na choroby srdce a oběhové soustavy,“ tvrdí profesorka Pearce.
Zdroj: researchgate.net, https://sph.umich.edu
Sledujte nás na sociálních sítích: