V České republice je v současné době dle údajů statistického úřadu přes milion diabetiků. Každý diabetik (a ten, kdo s ním žije) musí být připraven na tzv. hypoglykemie, tedy pokles hladiny cukru v krvi. Většina z nás si spojuje „hypa“ s obrázkem muže či ženy ležících v bezvědomí na ulici. Problematika je ale mnohem širší – hypoglykemie znamenají nejen aktuální ohrožení, ale pokud se opakují mají dlouhodobé následky. U diabetiků 1. typu se mohou objevovat i několikrát za týden, u „dvojek“ pak průměrně jedenkrát za měsíc.
5 věcí, které je potřeba znát
Na jaké PŘÍZNAKY si dát pozor?
Hypoglykemie je stav, kdy hladina krevního cukru poklesne pod 3,3 mmol/l a méně, současně je většinou doprovázena nepříjemnými klinickými příznaky. Hypoglykemie o sobě může dát vědět různě. „Tyto příznaky se mohou u každého z nás mírně lišit a současně se nemusí vyskytnout všechny. Mezi nejčastější patří třes, opocení, slabost, nervozita, pocit hladu, úzkost, bledost, nesoustředěnost, snížení psychické výkonosti, zmatenost až agresivita. Rovněž se může vyskytnout nevolnost, bolest hlavy, poruchy vidění a jemných pohybů, poruchy řeči, křeče až bezvědomí. Chci zdůraznit, že člověk s hypoglykemií může vypadat jako opilý a může si ho tedy laik splést s opilým,“ varuje MUDr. Jana Psottová, MBA z diabetologické ambulance v Praze.
Pokud se jedná o lehkou hypoglykemii, diabetik si pomůže lehce sám – např. sladkou tekutinou, pomocí několika kusů hroznového cukru, energetickou tyčkou apod. „Člověk v těžké hypoglykemii je odkázán na pomoc druhé osoby, neváhejte a zavolejte RZP – 155,“ říká MUDr. Psottová.
Jak si užít hezký večer bez hypa?
Důležité je, že hypoglykemie má vždy svoji příčinu a je potřeba po ní cíleně pátrat, snažit se ji odstranit, a zabránit tak dalším hypoglykemiím. To se ne vždy podaří zejména u diabetiků 1. typu. Nejčastějšími „viníky“ hypoglykemie jsou příliš nízké množství sacharidů v jídle nebo/a zvýšená fyzická aktivita s tím, že nedojde k úpravě dávky antidiabetických léků. Při fyzické aktivitě přitom platí, že „každý pohyb se počítá“, tedy i sex. Proto je důležité před intimním objetím nezapomenout na jídlo (neodsouvat ho a hlavně nevynechávat), dbát na jeho správné složení a být opatrný s alkoholem (též může být příčinou hypoglykemie).
Ptejte se a připravte se s předstihem
Cukrovka není nic, za co by se měl diabetik stydět. Přesto to tak ale je. A to hlavně po hypoglykemii. Všichni neradi mluvíme o svých obavách, aby si druzí nemysleli, že „přeháníme“ a „jsme hypochondři“. Proto se sami zajímejte o život „svého“ diabetika – co to znamená „být diabetik“, čeho se obává a proč některé věci nedělá. Pokud chcete mít náskok, přehledné informace k tématu hypoglykemií najdete např. na www.mluvteohypo.cz.
Důležité je, aby diabetici o hypoglykemiích řekli svému diabetologovi. „Velmi důležitý je váš aktivní přístup a velmi významná je důvěra v lékaře – nebojte se s ním konzultovat problematiku hypoglykémií. Dnes máme k dispozici moderní léky a inzuliny, které mají mnohem nižší riziko hypoglykémie. Rovněž je nezbytné mít informace o hypoglykémii a být na ni připraven,“ apeluje na diabetiky MUDr. Psottová.
Pomozte, když je třeba – ve dne i v noci
Pokud se nejedná o závažné hypoglykemie, není většinou potřeba pomoc druhé osoby. Přesto je ale lepší, aby byl někdo nablízku a pomohl s podáním sacharidů.
Dopředu můžete zjistit, kde má diabetik pro případ potřeby glukometr a hroznový cukr (pro začátek většinou stačí 4 ks, po několika minutách je možné dávku zopakovat) či nápoj (nediabetická slazená limonáda, džus).
Hypoglykemie diabetikům hrozí nejen ve dne, ale i v noci. Pokud se tedy začne vaše drahá polovička potit či se převalovat (noční můry), raději ji vzbuďte kvůli kontrole glykemie a případně doplnění sacharidů.
Mluvteohypo.cz
Téma hypoglykemií je základem edukační kampaně „Mluvte o hypo“. Jejím cílem je upozornit na nebezpečí hypoglykemií a důležitost řešit toto téma s lékařem. Na stránkách www.mluvteohypo.cz najdou (nejen) diabetici nejen informace o příznacích, příčinách, následcích a léčbě, ale také příběhy diabetiků a test, díky kterému uvidí, zda je čas řešit téma „hypo“ s odborníkem.
Podporujte
Diabetici nejenže neradi mluví o svých zdravotních komplikacích, mezi které patří např. hypoglykemie nebo sexuální disfunkce, se svým okolím, ale také s diabetologem. Proto buďte podporou v tom, aby se lékaři svěřil. Diabetolog může pomoci nejen radou, ale v případě hypoglykemií také úpravou léčby. Moderní generace inzulinů již dokáže riziko hypoglykemií účinně snížit. Hypoglykemie skutečně není něco, na co si musí diabetik (a vy) zvyknout.
Sledujte nás na sociálních sítích: