Alkohol je metlou lidstva a situace v uplynulém roce vyloženě pozitivní nebyla. Utápění žalu nebo radosti v oblíbeném alkoholu patří ke všedním situacím, které nedávno ještě všední nebyly.
Průměrný Čech každý rok svým tělem prolije 14,3 litru čistého etanolu. To je přitom toxická látka, jejíž konzumace souvisí s celou řadou chorob.
Nebezpečí ve sklenici
Etanol je také karcinogenem. A jeho spotřeba v Evropě – včetně Česka – v posledních letech klesá díky osvětě a mladší generaci, která více dbá na svou kondici a fitness.
„Naše studie poskytuje vyčerpávající přehled o měnícím se prostředí globální konzumace alkoholu. Před rokem 1990 většinu alkoholu vypili občané nejbohatších zemí světa, nejvíce se ho vypilo v Evropě… nicméně tento rys se podstatně změnil. Tento trend je předpovědí do roku 2030, kdy už nebude Evropa jedničkou v konzumaci alkoholu na světě přepočteno na hlavu… Alkohol ale i tak bude nadále hlavním rizikovým faktorem pro mnoho onemocnění v dohledné budoucnosti,“ tvrdí doktor Jakob Manthey z Technische Universität v Drážďanech.
Smutná bronzová příčka
V Česku v roce 1990 vypil každý občan (počítáno včetně dětí) 15,3 litru čistého etanolu za rok. V roce 2010 to bylo čtrnáct a v roce 2017 14,3 litru.
Desítka zemí s nejvyšší konzumací etanolu na hlavu:
- Moldávie – 15 litrů
- Litva – 14,7 litru
- Česko – 14,3 litru
- Nigerie – 13,4 litru
- Irsko – 13,2 litru
- Německo – 13,1 litru
- Lotyško – 12,9 litru
- Bulharsko – 12,8 litru
- Lucembursko – 12,7 litru
- Francie – 12,4 litru
Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku.
Zdroje: www.researchgate.net
Sledujte nás na sociálních sítích: