Vědci si už v osmdesátých letech všimli toho, že má víno antibakteriální účinky. Dříve se soudilo, že tyto mikroorganismy potlačuje směs kyselin a alkoholu. Ale antibakteriálně působí především polyfenoly a další biologicky aktivní látky bohatě zastoupené v červeném i bílém víně. Podle nejnovějších výzkumů účinně potlačují streptokoky včetně těch, které působí plak a zubní kaz či záněty krku a angínu.
Studie publikovaná v odborném magazínu Journal of Agricultural and Food Chemistry uvádí, že víno zničí 99,9 procenta zubních bakterií a zárodků, které vyvolávají angínu a bolest v krku.
Lék, který chutná
Dát si tak zdravotní deci vína může mít blahodárný vliv na dezinfekci úst a krku. A pomoci dokonce na počátku infekce.
„Výsledky našeho výzkumu naznačují, že víno může být účinným antimikrobiálním prostředkem proti testovaným patogenním ústním streptokokům a může být účinnou prevencí infekcí úst a horních cest dýchacích a krku,“ tvrdí autoři.
Vyšší obsah polyfenolů, které také prospívají srdci a cévám a chrání před rakovinou, mají vína červená. Ačkoli se jich lidé často bojí, protože barví sklovinu, vědci prokázali, že více tmavnutí zubů souvisí s konzumací vína bílého.
Hlavně s mírou!
Každopádně se stále hovoří o konzumaci střídmé – v množství jeden až dva decilitry denně. Větší množství dodává tělu nadbytek toxického etanolu. Navíc nadměrná konzumace vína příliš snižuje pH v ústech, kyseliny narušují sklovinu. A třebaže je víno dezinfekce, na chvíli sice bakterie zničí, ale při nadměrném působení kyselé pH oslabí sklovinu.
Po skončení konzumace vína se bakterie vracejí a mohou napadnout zub s oslabenou sklovinou. Samy bakterie totiž produkují kyseliny narušující povrch zubu.
Sledujte nás na sociálních sítích: