Kopřivy nejsou na zahrádkách zrovna vítány, přitom jsou od pradávna ceněnou rostlinou zejména v kosmetice a přírodním lékařství. Využívají se jak listy, tak i kořeny. Vyzkoušejte jejich skvělé účinky a budete vděční, že je na svém pozemku máte.
Proč jsou kopřivy tak skvělé?
Kopřivy jsou skvělým zdrojem hořčíku, flavonoidů, karotenoidů, vitaminů skupiny B, vitaminu C a jiných, našemu tělu velmi prospěšných látek.
Kopřivy si poradí se záněty, chudokrevností, jsou skvělé na potíže s trávením, respiračními chorobami, mají schopnost čistit naše játra a ledviny, pomáhají zklidňovat kožní alergie, vyrážky a ekzémy, odpradávna jsou využívané proti vypadávání vlasů a poradit si prý dokážou i s neplodností.
Kopřivy je nejlepší sbírat na jaře, ideálně do konce května, kdy jsou léčebné účinky nejvyšší. Sbírají se zejména listy a nať.
Léčba zevnitř
Kopřiva se nejčastěji konzumuje v podobě čaje ze sušených listů a nati. Na rozdíl od jiných čajů je u kopřivového nutné přelití vroucí vodou, která zničí toxické látky. Na jeden šálek postačí jedna čajová lžička sušené kopřivy. Ideální je pití odvaru ráno na lačno a večer před spaním. V této podobě se nejvíce užívá právě k léčbě zánětlivých onemocnění, detoxikaci organismu a při žaludečních či střevních potížích.
Na zdravou pleť
Pro krásnou a zdravou pleť bez pupínků se doporučují každodenní oplachy silnějším kopřivovým odvarem a také pleťové masky, které vyrobíte vymačkáním kopřivové šťávy smíchané s trochou medu. Kopřiva je vhodná především na mastnou pleť se sklony k akné, ale také na suchou pokožku trpící pálením či zarudnutím.
Pro silné vlasy
Kopřivové šampony seženeme v každé drogerii, ale jen málo z nich kopřivu skutečně obsahuje. Mnohem jistější je sáhnout po těch, které vám rostou v zahradě. Vlasy můžete oplachovat odvarem, pokud vás ale trápí svědivá pokožka hlavy nebo lupy, raději si vyrobte tinkturu, která je svými účinky o něco silnější. Tinkturu vyrobíte naložením najemno nasekaných listů kopřivy do lihu, kde je na teplém a světlém místě necháte pár týdnů odstát. Poté můžete tinkturu pravidelně nanášet na pokožku hlavy, lze ji ale také užívat vnitřně ve formě kapek, které nahradí pití kopřivového čaje.
Využití v kuchyni
Spařené listy kopřiv jsou skvělým doplňkem salátů, lze je ale využít i do polévek, místo špenátu a neopomenutelná je samozřejmě kopřivová nádivka. Čerstvou a omytou kopřivu je také možné nasekat jen tak na chleba s málem nebo ji nasušte a používejte místo petrželky.
Sledujte nás na sociálních sítích: