Ne každý člověk je skřivan, který vstává s prvními slunečními paprsky a cítí se hned fit na sportování. Řada lidí si ráda dopoledne přispí a ranní vstávání jim dělá problémy. Tzv. sovy by rozhodně neměly ráno sportovat. Naopak. Když skočí do tenisek večer a vyběhnou po západu slunce, bude jejich pohyb efektivnější. Tělo bude vyžadovat méně kyslíku na spalování a také bude účinněji trávit tuky. Obecně je cvičení později během dne efektivnější a člověk má větší výdrž než u cvičení krátce po probuzení.
Prokázali to vědci z Izraele, kteří provedli výzkumy na laboratorních hlodavcích a srovnali pak výsledky s testem u dvanácti dobrovolníků.
V hlavní roli biologické hodiny
Autoři použili hlodavce a nechali je cvičit v různých fázích jejich biorytmů. Myši, které cvičily ve fázi, která odpovídá lidskému večeru, vyžadovaly na svalovou práci méně kyslíku a nižší tepovou frekvenci. Cvičení bylo efektivnější a myši zvládly těžší výkony.
Lidé, kteří tak chtějí tréninkem své výkony zvyšovat a překonávat se, by měli spolehnout spíš na pohyb odpoledne či večer.
„Je docela dobře prozkoumáno a známo, že téměř každý aspekt naší fyziologie a metabolismu souvisí s biologickými hodinami,“ uvedl k výzkumu doktor Gad Asher z Weizmannova institutu věd v Izraeli.
Sova, nebo skřivan?
Výzkum podle autorů prokázal, že cvičení večer je mnohem efektivnější než cvičení po probuzení. Vyžaduje méně kyslíku a lépe spaluje tuky
„Musíte ale dobře zvážit, jestli jste ranní člověk, nebo spíš ten večerní. A podle toho si výsledky výzkumu trochu uzpůsobit,“ tvrdí dále autoři. Nemá smysl sportovat večer v době, kdy už skřivan dávno míří do postele. Naopak u sovy nemá smysl trénovat dopoledne, kdy ještě spí za chůze.
Sledujte nás na sociálních sítích: