Nejen medvědi, probouzející se ze zimního spánku, potřebují doplnit vitaminy, minerály a pročistit organismus. Po zimním období, kdy je tělo vyčerpané, potřebuje „dobít baterky“ každý člověk. Medvědí česnek je jednou z prvních bylin, které na jaře můžeme sbírat a jeho konzumací „nakopnout“ organismus.
Přírodní zdroj vitaminů
Medvědí česnek je úžasným zdrojem vitaminu A, B a C, obsahuje mnoho minerálů, železa, zinku, hořčíku, vápníku atd. Jeho úžasnými vlastnostmi jsou antibiotické a antibakteriální účinky, které pomáhají našemu tělu při zápolení s nachlazením, infekcemi, chřipkou, ale také při potížích s močovým ústrojím, krevním tlakem, detoxikuje játra a ledviny a je velmi účinný jako prevence rakoviny. Lze tedy říci, že jde o jednu z nejprospěšnějších bylin, které v našich končinách hojně rostou.
Kde sbírat?
Medvědí česnek nejčastěji nejdete ve smíšených či listnatých lesích, kde se vyskytuje zejména na vlhčích ložiscích. Hledejte kolem potoků, na vlhkých, stinných loukách nebo hluboko v lesích.
Medvědí česnek roste ve velkých shlucích, často pokrývá desítky metrů čtverečních. Jeho listy připomínají listy konvalinek, které jsou ale prudce jedovaté, takže si dejte pozor, abyste ji s česnekem nezaměnili. Od konvalinek se liší především svými květy, které jsou sice bílé, ale tvarem připomínají kvetoucí kopr. Konvalinky mají své typické zvonečky.
Zda se jedná o medvědí česnek, ale spolehlivě poznáte, když k rostlině přičichnete. Svou vůní česnek skutečně připomíná.
Jak ho připravit?
Tato bylina má široké využití. Lze ji nasekat na malé kousky a jen tak sypat na chleba či hotová jídla, můžete ji nasušit a rozdrcenou pak používat jako koření, ale připravovat ji lze také stejně, jako například zelí nebo špenát, jako přílohu k masu. Oblíbený je také při přípravě pesta nebo jej lze natrhat do zeleninových salátů, kde skvěle doplní chuť ostatních surovin.
Sledujte nás na sociálních sítích: