Probiotika většina osob užívá po opakované či zdlouhavé léčbě antibiotiky nebo při nezdravém jídelníčku. Oba faktory totiž vedou k narušení skladby střevní mikroflóry. Probiotika, která mají ale pomoci, můžou paradoxně uškodit. Pokud obsahují bakterii Escherichia coli Nissle. Ta se totiž ve střevech s nezdravou mikroflórou mění v potenciálně nebezpečný druh bakterie.
E. coli Nissle objevili za první světové války u vojáka, který jako jediný přežil vážnou epidemii průjmových onemocnění. Právě E. coli Nissle ho chránila. Proto se tento kmen bakterie používá v probioticích. Jenže jiné kmeny E. coli můžou člověku škodit. A E. coli Nissle se škodlivou může stát.
Nebezpečná proměna
Paradoxně u osob, které mají narušenou střevní mikroflóru po užívání antibiotik nebo konzumací západního jídelníčku bohatého na jednoduché sacharidy a nasycené tuky. Ale ti právě probiotika užívají nejčastěji na doporučení lékaře či lékárníka.
Mikrobiologové z University of Washington v Missouri v experimentálním výzkumu zjistili, že E. coli Nissle se ve zdravé střevní mikroflóře chová normálně a prospívá střevům. Ale v nezdravé, která prošla léčbou antibiotiky, nebo je ovlivněna stravou bohatou na sacharidy a nasycené tuky, se mění v nebezpečný kmen a proniká střevní sliznicí hlouběji a napadá ochranou vrstvu střev. Toto riziko přitom souvisí s rozvojem syndromu dráždivého tračníku a zhoršuje vrozenou fenylketonurii (poruchu metabolismu aminokyselin).
Zdravá probiotika
„Musíte si uvědomit, že velmi často nepoužíváme probiotika u lidí se zdravou mikroflórou. Použijeme je u nemocných, kteří mají sníženou rozmanitost druhové skladby střevních bakterií, mají nezdravý mikrobiom. A to se zdá jako podmínka, v níž se probiotika nejpravděpodobněji zvrhnou,“ tvrdí doktorka Aura Ferreir z University of Washington v Missouri.
Její tým však zdůrazňuje, že není důvod se vyhýbat probiotikům. Zvláště těm, která E. coli Nissle neobsahují. A těch je většina.
Sledujte nás na sociálních sítích: