Globálně rostoucí teploty vzduchu způsobené člověkem zřejmě nakonec zahubí především jeho samotného. Základní zemědělské plodiny, na nichž jsou závislé miliardy lidí na celém světě – kukuřice, fazole a maniok – se totiž v reakci na zvyšující se teploty vzduchu snaží ve svých buňkách chránit dusíkatými sloučeninami a kyanovodíkem.
Jenže tyto látky jsou toxické jak pro dobytek, tak přímo pro člověka.
Stojí za nárůstem rakoviny?
Podle vědců jsou tyto látky zodpovědné za nárůst počtu osob s rakovinou jater v tropických a subtropických oblastech, kde právě maniok, fazole a kukuřice produkují nejvyšší koncentrace kyanovodíku a dusíkatých sloučenin, které jsou toxické a karcinogenní.
„Rostliny, na nichž jsme závislí, se samy snaží přizpůsobit změnám klimatu. Jedna z těchto adaptací je ale nebezpečná pro dobytek i člověka, musíme tedy věnovat tomuto problému zvýšenou pozornost,“ varovala profesorka Jacqueline McGlade pracující pro Program životního prostředí OSN.
Problém i pro nás
A podle ní i týmu evropských vědců se týká tento problém také Evropy. Protože v mírném pásu má průměrná teplota vzduchu vzrůst o dva stupně Celsia.
To znamená značné zvýšení obsahu toxických látek v zemědělských plodinách, kterým tyto toxiny pomáhají zvládat extrémní teplo a sucho.
Sledujte nás na sociálních sítích: