Kouření už není hlavní příčinou smrti související s vdechováním toxických látek do plic. Toxický vzduch evropských měst zabije každoročně více osob než cigarety. Kvalita ovzduší mnoha metropolí Evropy je kvůli dopravě a průmyslu stále velmi nízká a pro zdraví představuje obrovské riziko.
Podle německých odborníků každý rok zemře v Evropě na následky vdechování toxinů z dopravy a průmyslu 790 tisíc osob. Tyto látky vyvolávají rakovinu, řadu onemocnění plic, oběhové soustavy, zvyšují riziko obezity, metabolických poruch a také předčasného úmrtí na jakékoli příčiny.
Toxiny, kterým se nevyhnete
„Abychom získali nějakou perspektivu k tomuto číslu, znamená to, že znečištění ovzduší zabije každý rok více osob než tabák… Kouření se člověk může vyhnout, nečistému ovzduší nikoli,“ tvrdí profesor Thomas Munzel z Univerzity v Mainzu.
Jemný prach a oxidy dusíku jsou nejnebezpečnějšími částicemi ovzduší měst, které působí vážné zdravotní potíže. Do atmosféry je nejvíce vypouštějí dieselové motory, továrny a elektrárny.
Evropa v ohrožení
Z prachových částic jsou extrémně nebezpečné ty do 2,5 mikrometru, které pronikají do buněk.
„Vysoký počet nadbytečných úmrtí způsobených znečištěním vzduchu v Evropě lze vysvětlit kombinací špatné kvality vzduchu a vysoké hustoty zalidnění, cože vede k riziku, které je jedno z nejvyšších na světě,“ tvrdí profesor Jos Lelieveld z Institutu Maxe Plancka v Mainzu.
EU je na tom přitom mnohem hůř než USA, Austrálie a Kanada.
Sledujte nás na sociálních sítích: