Víkendové dospávání neřeší nedostatek spánku z pracovního týdne

Dlouhá pracovní doba, k tomu osobní zájmy a starosti v domácnosti pozřou většinu ze čtyřiadvacetihodinového dne. Mnozí zaměstnaní lidé tak během pracovního týdne spánek trochu šidí a netráví jím sedm až devět hodin každou noc. V sobotu dopoledne či případně i v neděli pak polehávají v posteli déle a snaží se deficit dospat. Jenže! Ze zdravotního hlediska je jim to k ničemu.

Jeden z nejpřesněji sledovaných experimentálních výzkumů na dané téma přinesl tvrdé důkazy o tom, že z hlediska účinků na zdraví deficit dospat nelze.

Vědci z Colorada sledovali skupinu osob, která spala denně jen kolem pěti hodin. Jedna polovina směla o víkendu pospávat déle, druhá nikoli. Autoři pak sledovali mnoho zdravotních charakteristik u všech osob. Obě skupiny nutila spánková deprivace jíst v noci, obě skupiny výrazně přibraly a obě měly výrazně zhoršený metabolismus. Skupina, která se o víkendu deficit snažila dospat, na tom nebyla v ničem lépe.

„Na konci experimentu jsme neviděli žádnou výhodu pro metabolismus,“ tvrdí doktor Chris Depner z University of Colorado. Jinými slovy, ani dospávání nesnížilo riziko rozvoje metabolického syndromu, který souvisí s rozvojem diabetu typu 2, obezitou a chorobami srdce a cév. Spánková deprivace také zvyšuje riziko rakoviny.

Výzkum opět dokazuje, že správná spánková hygiena nemůže být ničím nahrazena a spánková deprivace vyřešena dospáváním o víkendu.

Hlavně pravidelně

Jenže ani lidé, kteří poctivě tráví spánkem každou noc 8 hodin, nemají ještě zdaleka vyhráno. Podstatné je totiž také to, v kolik hodin člověk odchází do postele a v kolik stává, a aby byl tento čas každý den shodný. Jedině tak totiž fungují biorytmy v těle pravidelně a organismus je chráněn před onemocněním a předčasným stárnutím.

Vědci z Duke University zjistili, že i lidé, kteří spí osm hodin denně, ale každý den odcházejí v jiný čas do postele a v jiný čas vstávají, jsou ohroženi chorobami srdce a cév více než ti, kdo usínají a vstávají každý den ve stejnou hodinu.

Podle všeho totiž nepravidelnost narušuje biorytmy, které jsou pro správné fungování orgánů nezbytné. Tělo se po miliony let vyvíjelo v pravidelných cyklech střídání světlé a tmavé části dne a lidé víceméně usínali a vstávali v pravidelných intervalech. Až moderní průmyslová doba díky elektřině a technologiím výrazně narušila každodenní rytmy.

Tým psychiatrů z Duke University prokázal, že lidé spící v nepravidelných časových intervalech jsou častěji obézní, častěji mají diabetes typu 2 a častěji onemocní chorobami srdce a cév. A je jedno, že naspí osm hodin denně. Ohroženi jsou stejně více než ti, kdo usínají a vstávají pravidelně.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Týden 44 v roce 2024 přináší pro Berany spoustu energie a příležitostí k osobnímu růstu. V tomto období se můžete cítit obzvláště motivováni k dosažení svých cílů. Využijte tento nával energie ke krokům vpřed, ale zároveň buďte ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:16
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:14
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat