Ženská hormonální antikoncepce má ženu chránit před nechtěným početím. Jenže je to přípravek, který má řadu vedlejších účinků nejen na fyzické zdraví. Ovlivňuje prý zásadně také chování a psychiku ženy.
Vědci v minulosti prokázali, že pod vlivem hormonální antikoncepce si žena volí „nevhodné“ partnery. Ale němečtí neuropsychologové teď přišli s tím, že tyto preparáty mění také centra v mozku, která se týkají empatie. Žena na hormonech tak podle nich trochu připomíná autistu, není totiž schopna plně rozpoznávat emoce druhých a správně jim rozumět. Samozřejmě přirovnání s autistickou poruchou je dost nadsazené, ale podle německých autorů hormonální antikoncepce skutečně zhoršuje u ženy schopnost číst emoce druhých. V jejich experimentálním výzkumu byla skupina užívající hormonální antikoncepci o deset procent méně přesná ve čtení emocí než kontrolní skupina neužívající hormony.
S emocemi na štíru?
Ženy na hormonech sice chápou a správně identifikují základní emoce třeba hněv či strach, ale selhávají hlavně při analýze těch jemnějších, jako jsou třeba hrdost, nadšení či skleslost.
„Cyklické kolísání hladiny estrogenu a progesteronu ovlivňuje schopnost ženy rozpoznávat emoce a ovlivňuje aktivitu a propojení v mozkových centrech, která s tím souvisejí. A protože ústy podávaná hormonální antikoncepce funguje tak, že potlačuje hladinu estrogenu a progesteronu, dává smysl, že také ovlivňuje schopnost ženy rozpoznávat emoce,“ míní doktor Alexander Lischke z Greifswaldské univerzity v Německu.
Jak si vybrat muže
Vědci ze Skotska před sedmi roky přišli s tím, že ačkoli se ženské preference při výběru vhodného partnera proměňují v průběhu menstruačního cyklu, jakmile žena začne brát hormonální antikoncepci, preference se značně stabilizují. Jenže pod vlivem pilulek chránících před otěhotněním si žena vybírá muže, kterého by často bez hormonů ignorovala. A vědci ze Skotska tak radí, aby si ženy vybíraly partnera pokud možno bez hormonů.
Ženy jsou v nejplodnější fázi menstruačního cyklu přitahovány silně maskulinními muži, po menstruaci ale vyhledávají spíše spolehlivé a citlivé muže. Pokud užívají hormonální antikoncepci, změní se jejich preference, a navíc jim voní jiní muži. Problém však může nastat ve chvíli, kdy se seznámí pod vlivem hormonů a v manželství je pak vysadí. Partner jim může najedou páchnout a připadat velmi neatraktivní.
Překážka do postele, posila do vztahu
Ženy na hormonální antikoncepci navíc mají snížený zájem o sex a jsou se sexem méně spokojené. Zjistil to doktor Craig Roberts ze Stirling University s tím, že při užívání hormonální antikoncepce připadají ženám jejich partneři méně atraktivní a vzrušující. Naopak ale tyto ženy hodnotí své partnery mnohem pozitivněji s ohledem na důvěryhodnost, schopnost podporovat a zabezpečit rodinu.
Jednoduše řečeno, hormonální antikoncepce sice nesvědčí partnerskému sexu, ale posiluje partnerství a jeho životnost.
„Když se žena před vstupem do manželství na několik měsíců rozhodne pro bariérovou antikoncepci a vzdá se té hormonální, může se ujistit, že ji partner stále stejně přitahuje a že je tím vhodným kandidátem na manžela,“ míní doktor Roberts.
Vědci z New Yorku také prokázali, že hormonální antikoncepce „maskulinizuje“ (zmužňuje) mozek ženy. Tím, že dlouhodobě snižuje hladinu estrogenu v krvi. A projevuje se to prý tím, že jsou pak ženy lepší řidičky a lépe se orientují v prostoru.
Sledujte nás na sociálních sítích: