Neurologové zkoumající Alzheimerovu chorobu došli po letech k závěru, že jako jediná prevence tohoto onemocnění se jeví pohybově aktivní životní styl. Dříve se myslelo, že je potřeba především trénovat kognitivní funkce (myšlení a paměť) luštěním křížovek, počítáním příkladů nebo učením se jazykům apod. Jenže choroba se nevyhýbá ani těm, kdo aktivně trénují uvažování a paměť do vysokého věku.
Jedinou skupinou, která se jeví jako chráněná před touto neurodegenerativní chorobou, jsou lidé sportující denně po celý život. Vědci z Manchesteru možná odhalili, proč tomu tak je. Alzheimerova choroba totiž nenapadá pohybová centra v mozku, která produkují bílkoviny chránící neurony před poškozením.
Záhadný mozeček
Mozeček ovládající motoriku a všechny pohybové funkce člověka není poškozen ani u osob, které na Alzheimerovu chorobu umírají. A ví se přitom, že osoby, které se aktivně pohybují celý život, podléhají onemocnění zřídka. Zřejmě tak mezi tím existuje souvislost.
Právě pochopení nástupu onemocnění a funkce pohybu by mohla vést nejen k prevenci, ale také k léčbě tohoto závažného onemocnění, které je dnes stále považováno za neléčitelné.
Ochrana před nemocí
Tým doktora Richarda Unwina mapoval 5825 různých bílkovin v šesti oblastech mozku. A zatímco oblasti, které zpracovávají paměť, emoce a myšlení, jsou Alzheimerovou chorobou poškozovány, centrum pohybu produkuje bílkoviny, které ho před tímto onemocněním chrání.
„Mnoho těchto změn není patrných v jiných oblastech, a to by mohlo znamenat, že tato oblast se aktivně chrání před onemocněním,“ tvrdí doktor Unwin.
Právě ochranné bílkoviny produkované mozečkem by mohly přispět k vývoji nových metod léčby onemocnění. Ale protože nejdůležitější je vždy prevence, ze studie opět vyplývá, že by se lidé měli pravidelně několikrát týdně – nejlépe denně – věnovat sportu či jinému druhu cvičení.
Sledujte nás na sociálních sítích: