Vědci z Cambridgeské univerzity se rozhodli v experimentálním výzkumu ověřit obecně šířenou teorii konzumentů alkoholu, že při míchání různých nápojů je třeba začít nejslabším a skončit nejsilnějším, aby člověk druhý den netrpěl kocovinou. No, není to pravda. Kocovinu má člověk bez ohledu na pořadí konzumace. Pokud totiž míchá, platí jediné pravidlo. Čím více druhů a čím větší objem, tím horší kocovina.
Podle konzumentské teorie je večer, kdy člověk alkohol zaručeně bude míchat, dobré začít slabším pivem, teprve později přejít na silnější pivo či víno a končit pálenkami. Jenže tahle teorie v praxi neplatí. Když totiž člověk kombinuje více různých typů lihovin a nadměrné množství, kocovina se dostaví.
Záleží jen na vrozených dispozicích jedince, jak dokáže metabolizovat alkohol a zbavovat se jeho zplodin, na kondici v době konzumace, na tom, kdy a co jedl, kolik toho vypil, jak kvalitní alkohol konzumoval, kolik ho konzumoval a co kombinoval. Pořadí konzumace podle koncentrace etanolu nesníží pravděpodobnost, že druhý den bude konzument trpět kocovinou.
Čtyři skupiny
Vědci z Cambridge provedli jednoduchý pokus. Experimentální osoby rozdělili do čtyř skupin. První pila dvě velká piva a jedno malé, poté čtyřikrát dvě deci bílého vína. Druhá skupina konzumovala stejné množství alkoholu v opačném pořadí. Třetí skupina pila jen víno, čtvrtá jen pivo.
Následující den měli konzumenti vyhodnotit test na škále akutní kocoviny, v níž se hodnotí žízeň (mezi pijáky známá jako sušák), bolest hlavy, malátnost, nevolnost, motání hlavy, žaludeční nevolnost a zvracení, bušení srdce, nechutenství, střevní potíže apod.
V druhé části pokusu si přitom skupiny prohodily role, aby byly výsledky přesnější s ohledem na individuální genetické a fyziologické rozdíly osob.
Bez vlivu
A výsledek? Kocovina se dostavovala a byla stejně intenzivní bez ohledu ne pořadí konzumace alkoholu. Lišili se jen jedinci mezi sebou. Někteří zvládali alkohol lépe, jiní zvraceli už po malém množství.
„Pravda je jen v tom, že když vypijete příliš mnoho alkoholu, s největší pravděpodobností budete mít kocovinu. Jediné hledisko, které skutečně předpovídá to, jak se budete cítit příští den, je to, jak moc jste po konzumaci opilí a jak je vám zle,“ tvrdí jeden ze spoluautorů výzkumu doktor Joran Kochling z Univerzity ve Witten/Herdecke.
Sledujte nás na sociálních sítích: