Skotští vědci tvrdí, že lidé nemusejí cvičit pětačtyřicet minut denně, aby se chránili před diabetem typu 2. Dokázali, že velmi intenzivní cvičení (posilování) patnáct minut třikrát týdně dokáže u obézních osob s diabetem typu 2 jejich onemocnění zvrátit už za šest týdnů. V experimentu prokázali, že po šesti týdnech tohoto systému cvičení tělo začne výrazně lépe reagovat na inzulín.
Skotští autoři vycházeli z předchozích výzkumů, v nichž se podařilo prokázat, že pětačtyřicet minut pohybu denně dokáže zvrátit diabetes typu 2.
Čas versus intenzita
Jenže pětačtyřicet minut denně je pro osoby, které jsou obézní či s nadváhou a evidentně nemají k pohybu žádný valný vztah, příliš dlouho, takže nerealistickou změnou životního stylu. Proto zkoušeli jiné možné intervence a napadlo je, že by mírný pohyb vyměnili za velmi intenzivní, zato kratší.
A tak skupinu mužů s nadváhou nechali cvičit velmi intenzivně patnáct minut třikrát týdně. Cvičení zahrnovalo styl velmi intenzivního posilování. Po šesti týdnech se u pokusných osob s diabetem typu 2 výrazně zlepšila schopnost těla hospodařit s inzulinem a schopnost tkání reagovat na tento hormon a držet hladinu glukózy v normě.
I bez posilovny
Už po jednom cvičení se citlivost vůči inzulinu zvýší o šestnáct procent.
„Navrch k našim výsledkům, my víme, že posilovna není pro každého. Tudíž musíme také zjistit, zda lidé můžou podobné cviky vykonávat doma bez zařízení posiloven, aby mohli dosáhnout stejných výsledků,“ uvedl jeden z autorů doktor Stuart Gray z University of Glasgow ve vyjádření pro deník The Telegraph.
Sledujte nás na sociálních sítích: