Také si pod slovem detox představíte přísnou dietu, při níž si můžete dopřát jen vybranou skupinu potravin, a tak vlastně celou dobu hladovíte a chybí vám energie? Pak vás vyvedeme z omylu. Žádné experimenty se svým organismem při detoxikaci provádět nemusíte. Stačí dodržet pár zásad!
Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoli poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Začátek roku je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých tipů a detox pro vás bude radostí.
V hlavní roli vláknina
Doporučená denní dávka vlákniny je pro dospělého člověka 30–35 g, běžně ji ale zkonzumujeme jen 10 g. Deficit vlákniny přitom znamená zvýšené riziko obezity a civilizačních chorob. Během detoxikace tak dbejte na její dostatečný přísun.
Vláknina vám „vydrhne“ střevo a pomůže se vstřebáváním dalších složek potravy. Velké množství vlákniny najdeme v luštěninách, otrubách a překvapivě i v ořechách.
Poklady z lusku
Dejte si masný půst. Ulevíte tak svému zažívacímu traktu. A jak do sebe i přes absenci masa dostat dostatek bílkovin? Zapojte do jídelníčku luštěniny. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a zajistí, že vaše snaha opravdu k něčemu bude. A že jsou nudné a vy nechcete stále jíst jen čočkovku a hrachovku? To už dávno neplatí.
Existuje nespočet receptů. Luštěniny použijte do polévek, rozmixujte v pomazánky, ale můžete je použít i na samotný hlavní chod. Inspirujte se v zahraničí a uvařte si čočkový dhál nebo vsaďte na mexickou kuchyni a připravte si fazole na tisíc způsobů.
Sáhněte po kvašených dobrotách
Přirozenou cestou, jak v našich podmínkách dostat do těla vitaminy, jsou kvašené potraviny.
Kvašené potraviny čistí střeva, podporují zdravou imunitu a pomáhají tělu bojovat s nemocemi. Díky kvašeným potravinám se do našeho těla dostávají přátelské bakterie a pravidelná konzumace například kvašeného zelí či jiné zeleniny funguje jako přirozené probiotikum.
Zajímavé jsou také fermentované luštěniny, a to hlavně pokud máte problém s nadýmáním. Fermentací se nadýmavá schopnost luštěnin snižuje.
Bylinná výpomoc
Během chladných dní si moc čerstvých bylin nenasbíráme, a tak nám zbývá jen sušená varianta. Pokud jste si nestihli přes léto vytvořit vlastní zásoby a o účincích bylin nemáte ponětí, zajděte do specializované prodejny, kde vám s výběrem poradí.
Nebojte se bylinky přidávat jak do jídla, tak ze směsí bylin vařit lahodné čaje, které můžete popíjet během celého dne. Odměnou vám bude klidnější mysl a lehčí trávení.
Probuďte tělo...
Součástí detoxikace je také pohyb. Díky němu se vaše tělo probudí a začne pracovat o něco intenzivněji. Do krve se vám začne vyplavovat endorfin, antistresový hormon, nebo také jinak hormon štěstí. Ten zažene zimní depresi a vy budete mít víc energie a hravě tak zvládnete všechny povinnosti, které vám den přinese.
... i mysl
Nezapomínejte v rámci detoxikace těla na očistu mysli. Jakou formu zvolíte, je jen na vás. Můžete si přečíst knihu, zajít na masáž nebo udělat pořádek v šatně. Každý jsme jiný a uklidnit nás dokáží rozmanité činnosti.
Pokud si nevíte rady, zkuste meditaci: zavřete se do tiché místnosti, pohodlně se usaďte, zapalte si svíčku a očima sledujte plamen. Na nic nemyslete, jen se oddejte té chvíli klidu.
Sledujte nás na sociálních sítích: