Autoři bezpočtu diet a receptů na hubnutí věří, že je důležité přestat jíst nejpozději dvě hodiny před odchodem do postele. A to proto, že během té doby klesne hladina glukózy v krvi a tělo ji neukládá do tukových zásob. Jenže podle japonských vědců je to mýtus. Dvouhodinová pauza mezi večeří a usnutím nemá žádný dlouhodobý vliv na hladinu glukózy v krvi.
Autoři z Univerzity v Okajamě sledovali 1573 zdravých dospělých osob po tři roky. Někteří z nich před usnutím dvě hodiny nejedli, jiní vynechávali mezi večeří a spánkem kratší dobu. Ale to na jejich dlouhodobou hladinu glukózy v krvi vliv nemělo. Daleko větší vliv mělo to, zda dotyční cvičili, jakou měli tělesnou hmotnost, jestli měli vysoký krevní tlak, kouřili a pili alkohol.
„V rozporu s obecnou vírou nemá kratší než dvouhodinová pauza mezi posledním jídlem dne a odchodem do postele žádný vliv na hladinu glukózy HbA1c. Mnohem více pozornosti je třeba věnovat velikosti porce a složení pokrmu, dostatku spánku, cvičení, omezení tukových zásob na těle, konzumaci alkoholu a také tomu, zda člověk kouří,“ tvrdí autoři z Okajamy.
Metabolismus do latě
Říkáte si, že vy přece všechny doporučované zásady zdravé výživy dodržujete, ale váš metabolismus stejně uloží každou kalorii do tukových polštářků? Možná nevědomky děláte některou z následujících chyb, jež vaše snahy sabotují.
Spousta lidí si hlídá, co a jak jí, ale pitný režim už nějak opomíjejí. Dostatečný příjem tekutin je přitom základ pro celou řadu procesů v našem organismu a metabolismus není výjimkou. Nebudete-li tedy pít (nejlépe vodu, třeba s plátkem citronu), nemůžete čekat, že váš metabolismus bude podávat takové výkony, jaké byste si představovala.
A když už jsme u pitného režimu, pokud patříte k lidem, kteří se rozhodli úplně vymazat ze svého života kofein, pak vězte, že tato látka dokáže metabolismus skvěle nastartovat. Dejte mu proto šanci třeba v zeleném čaji (který má navíc na náš metabolismus i další pozitivní účinky).
Možná ale přemýšlíte, proč nehubnete, ačkoli jste pořád na rotopedu nebo běháte jak divá každý večer. Pro nastartování metabolismu potřebujete – zjednodušeně řečeno – budovat i svaly (potřebují spousty energie), a tak do svého cvičebního plánu zahrňte i nějaké to posilování.
A ještě jedna nástraha, které se však v dnešní době jen velmi těžko vyhýbá. Dlouhodobý stres ovlivňuje hladinu hormonu kortizolu – a když se tento hormon aktivuje ve větší míře, váš metabolismus se zpomalí a uložíte mnohem více tuku než v „bezstresovém“ období.
Sledujte nás na sociálních sítích: