Těhotenství, porod a první roky péče o potomka zatěžují srdce natolik, že matky ve srovnání s bezdětnými ženami celý život čelí o čtrnáct procent vyššímu riziku rozvoje smrtelných onemocnění oběhové soustavy. A platí to tím spíš v kulturách, kde je péče o dítě tradičně ponechávána ženám.
Vyplývá to z výzkumu vědců z Číny, kde se o potomka po jeho narození stará tradičně především žena, která sama čelí bezesným nocím a stresu souvisejícímu s péčí o nový život. K tomu se přidává stres z těhotenství a porodu, který přirozeně muži nemohou převzít ani v nejpokrokovějších společnostech.
Trvalé změny
Přitom platí, že nárůst rizika o čtrnáct procent připadá na každé dítě, takže matky mající více potomků jsou ohroženy daleko více než bezdětné ženy.
„Těhotenství může vyvolávat záněty v těle a hromadění tuku v břišní oblasti, v krvi a v cévách. Tyto změny by mohly mít trvalý vliv na oběhovou soustavu, což by mohlo vést k vyššímu riziku onemocnění srdce a mrtvice později v životě,“ tvrdí doktor Tung-ming Wang z Univerzity vědy a techniky v Chua-čungu.
Bez dětí = bez rizika? Ani ne...
Ten provedl analýzu tří milionů žen. A do analýzy zahrnul také všechny ostatní aspekty ovlivňující choroby srdce a cév – nedostatek pohybu, nezdravá strava, kouření, konzumace alkoholu apod.
Jiné studie ale naznačují, že bezdětné ženy mají zase vyšší riziko některých typů rakoviny – prsu a pohlavních orgánů.
Sledujte nás na sociálních sítích: