Je lepší jíst šest malých porcí denně, nebo vsadit na tři porce s velkou snídaní? Tuto otázku si položili izraelští vědci a provedli experimentální srovnání obou stylů stravování osob s diabetem typu 2. Zajímalo je, kolik dotyční zhubnou za tři měsíce a jak se změní jejich hladina krevního cukru a reakce tkání na inzulin. Jednoznačně přitom zvítězila strava založená na třech porcích s velkou snídaní.
Osoby, které pojídaly velkou snídani a celkový denní energetický příjem ve třech porcích, zhubly v průměru pět kilo za tři měsíce. Osoby, které se stravovaly v systému šesti menších porcí denně, zhubly jen polovinu této hmotnosti.
„Tato studie dokazuje, že u osob s diabetem typu 2 léčených inzulinem strava založená na třech porcích denně s velkou snídaní, průměrným obědem a malou večeří je mnohem výhodnější než strava založená na šesti menších porcích. Hodina, ve kterou jíte, ale také to, jak často jíte, je důležitější než to, co jíte a kolik kalorií zkonzumujete. Tělesný metabolismus se během dne mění. Krajíc chleba k snídani vyvolá jinou hladinu cukru v krvi a vede k menšímu přibývání na váze než stejný krajíc chleba večer,“ tvrdí doktorka Daniela Jakubowicz z Telavivské univerzity.
Na konci studie osoby, které se stravovaly systémem tři pokrmy denně s velkou snídaní, potřebovaly ke zvládání svého diabetu méně inzulinu než ty, které pojídaly šest menších porcí. Je tedy zřejmé, že zmíněný jídelníček je také prevencí diabetu typu 2 a jeho možnou formou léčby.
Desatero pro život bez cukrovky
Lékaři Diabetologického centra Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze navíc sestavili jakési destaero, které radí, jak se chránit před vznikem cukrovky. Uvidíte, že se vyplatí dodržovat!
- Zamýšleli jste se nad otázkou, jak trávíte běžné dny a čemu věnujete čas? Plánujte úkoly ve vlastním životě tak, aby vás vždy alespoň trochu bavily. Najděte si cíl, proč chcete provést třeba i malou změnu životního stylu a směřujte k němu s rozmyslem. Pak můžete mít radost z dosažení dlouhodobějšího úspěchu.
- Zajímejte se o vlastní zdraví, buďte aktivní, ptejte se svých zdravotníků na informace, které potřebujete vysvětlit.
- Myslete na to, co jíte. Volte potraviny, které vám chutnají, ale zároveň si jimi nepoškozujete vlastní zdraví. Nekupujte domů zbytečná lákadla. Pokud jíte běžně zdravě, pak lze sníst občas i něco „méně zdravého“.
- Přemýšlejte, jaký druh pohybu by vás bavil. Tomu pak zkuste věnovat trochu času (k prevenci cukrovky stačí i 30 minut chůze denně). Choďte, cvičte, hýbejte se. Protože pokud to neuděláte vy, nikdo jiný to za vás neudělá. Pozitivní vliv pohybu prospěje i vaší náladě.
- Nepodceňujte preventivní prohlídky u praktického lékaře. V krevních odběrech vám kontroluje i hladinu cukru.
- Zajímejte se o hodnotu své glykemie (= cukr v krvi), zejména pokud patříte mezi osoby rizikové pro vznik cukrovky (obezita, zvýšený cholesterol, zvýšený krevní tlak, diabetes u rodičů, u žen v těhotenství apod.). Glykemii si můžete kontrolovat i samostatně doma na glukometru. Pokud naměříte kdykoli během dne náhodnou hodnotu ≥ 7,0 mmol/l, je vhodné oznámit to praktickému lékaři.
- Dostatek spánku nenahradíte ničím jiným.
- Nekuřte nebo se snažte alespoň kouření omezit. I postupné krůčky směřují k úspěchu a každá nevykouřená cigareta hraje ve prospěch vašeho zdraví.
- Naslouchejte doporučením lékaře/zdravotní sestry. Jsou na vaší straně ve snaze zabránit vzniku nemoci nebo již existující nemoc vhodně léčit.
- Žijte s úsměvem a nechte se co nejméně vést stresem. Nikdy nevíte, co bude zítra, takže ke změně využijte už dnešek.
Sledujte nás na sociálních sítích: