Součástí každodenního života babiček bývalo pletení a jiné ruční práce. Mělo to výhody nejen pro děti a vnoučata, protože měly vždy něco na sebe, ale především pro tyto ženy samotné. Pletení by se totiž senioři měli věnovat plošně a bez rozdílu pohlaví. Ruční práce snižují krevní tlak a jsou prevencí depresí a demence.
Pletení je sice trochu náročné na kostru – člověk sedí strnule v jedné poloze a má paže v poněkud nepřirozené poloze před sebou – ale jinak je to činnost srovnatelná s účinky jógy. Dokáže stejně uklidnit, snížit krevní tlak, odvrátit pozornost od zdravotních potíží, zvýšit pocit pohody a spokojenosti se životem a zpomalit nástup starobní demence.
Proti nemocem i osamělosti
Protože výrobky jsou užitečné, zvyšuje pletení pocit užitečnosti u seniorů, kteří se jinak cítí osamělí a zbyteční. Pletení prokazatelně snižuje riziko nástupu starobní deprese.
„Výzkumy z celého světa dokazují, že má pletení terapeutické účinky. Máme obrovské množství důkazů, že pletení má blahodárné účinky na fyzickou i psychickou stránku člověka,“ tvrdí mluvčí britské organizace Knit for Peace, která propaguje ruční práce jako formu terapie a pomoci zároveň.
Když pletení pomáhá
V Británii už má program Knit for Peace svou tradici a britští senioři – a nejen ženy – pletou pro dobrou věc. Výrobky putují do zemí, kde mají nouzi o oblečení a základní potřeby.
„Denně odbavíme asi čtyřicet balíků, a kdybychom neodesílali věci denně, nepohneme se mezi všemi těmi věcmi,“ přiznala Hilary Blumová z organizací Charities Advisory Trust a Knit for Peace.
Vědci z americké Mayo Clinic prokázali, že pletení je prevencí Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.
Sledujte nás na sociálních sítích: