Už v antickém Řecku nosili studenti věnec rozmarýnu na čele či vekou vonici u krku. A to proto, že silice uvolňované z této bylinky výrazně zlepšují myšlení a paměť. Moderní výzkumy dokazují, že esenciální oleje z této byliny podporují průtok krve v mozku. A to už pár desítek minut po konzumaci.
Ideální formou podávání je buď vodní macerát čerstvých listů rozmarýny nebo rozmarýnový čaj. Nápoj zvyšuje obsah oxidu dusnatého v krvi, který roztahuje cévy a zvyšuje průtok živin a kyslíku v mozku.
Doktor Mark Moss z Northumbria University testoval účinky rozmarýnové vody u zdravých osob. Části podával vodu s výluhem rozmarýnu, části vodu, která pouze voněla jako rozmarýn, ale neobsahovala účinné látky. Skupina užívající vodu s výluhem si pamatovala více slov a pamatovala si je delší dobu než skupina druhá.
První skupině podle přístrojů snímajících mozek po konzumaci nápoje protékalo mozkem více krve obohacené kyslíkem. A účinky se dostavily už dvacet minut po konzumaci nápoje.
Dobroty pro mozek
Nejste zrovna fanoušky rozmarýnu? Nevadí! Svému mozku můžete prospět i dalšími dobrotami z přírody. Kterými?
Mnoho lidí si dává šálek kávy, když cítí, že se potřebují nabudit. Nic proti černému zlatu, ovšem i jiné nápoje vám pomohou vytrhnout pomyslný trn z paty! Věřte, že obyčejné kakao je jedním z nich. Obsahuje spoustu antioxidantů, díky kterým zlepšuje soustředění, schopnost učení, a navíc posiluje paměť. Závěry jisté americké studie dokonce naznačují, že kombinace kakaa a pravidelného cvičení zvyšuje celkový výkon mozku. No vida, a pak že je jen pro děti!
Mnohdy opomíjený špenát by rozhodně neměl chybět ve vašem jídelníčku, pokud chcete sršet kreativitou a pojistit si bystré přemýšlení až do požehnaného věku. Američtí neurologové jsou na základě vlastního výzkumu přesvědčení, že jeho konzumace přispívá k růstu mozkové tkáně a blahodárně působí i na kognitivní funkce. Jak je to možné? Za vším hledejte karotenoid zvaný lutein, kterým je špenát doslova napěchován.
Existuje dobrý důvod, proč je kurkuma v lékařských kruzích tak vychvalovaná. Vždyť indický šafrán, jak se jinak nazývá, prospívá lidskému organismu od hlavy až k patě! Protizánětlivá složka kurkumin je podle odborníků slibným lékem na Alzheimerovu chorobu. To ale pořád není všechno, jelikož toto přírodní barvivo podporuje mozkovou činnost a poskytuje důležitou regeneraci po řádění škodlivých radikálů. Zkrátka a dobře, lepší doping jen tak nenajdete…
Sledujte nás na sociálních sítích: