Zdravý spánkový režim neznamená pouze dodržování osmi hodin spánku denně, ale především dodržování pravidelných spánkových rytmů. Tedy podstatné je především to, v kolik hodin člověk odchází do postele a v kolik stává, a aby byl tento čas každý den shodný. Jedině tak totiž fungují biorytmy v těle pravidelně a organismus je chráněn před onemocněním a předčasným stárnutím.
Vědci z Duke University zjistili, že i lidé, kteří spí osm hodin denně, ale každý den odcházejí v jiný čas do postele a v jiný čas vstávají, jsou ohroženi chorobami srdce a cév více než ti, kdo usínají a vstávají každý den ve stejnou hodinu.
Podle všeho totiž nepravidelnost narušuje biorytmy, které jsou pro správné fungování orgánů nezbytné. Tělo se po miliony let vyvíjelo v pravidelných cyklech střídání světlé a tmavé části dne a lidé víceméně usínali a vstávali v pravidelných intervalech. Až moderní průmyslová doba díky elektřině a technologiím výrazně narušila každodenní rytmy.
Tým psychiatrů z Duke University prokázal, že lidé spící v nepravidelných časových intervalech jsou častěji obézní, častěji mají diabetes typu 2 a častěji onemocní chorobami srdce a cév. A je jedno, že naspí osm hodin denně. Ohroženi jsou stejně více než ti, kdo usínají a vstávají pravidelně.
V posledních dvaceti letech prokázala řada výzkumů, že nejzhoubnější pro lidské zdraví je práce na směny a časté cestování napříč mnoha časovými pásmy.
Pozor na figuru
Nepravidelný nebo nedostatečný spánek kromě mnoha jiného ovlivňuje negativně i vaše snahy o štíhlou postavu. Závěry nedávné americké studie sdělují, že lidé, kteří chodí spát v pozdních hodinách, následující den zkonzumují minimálně o 220 kalorií více.
Výzkum vycházel z nashromážděných dat získaných od stovek tisíc uživatelů fitness náramků. Když experti podrobně přezkoumali dobu spánku i stravovací návyky majitelů těchto chytrých zařízení, zjistili, že „noční sovy“ mají větší chutě na tučné dobroty i alkoholické nápoje. Naopak zodpovědní sporťáci usínající před desátou prý striktně dodržují pravidla zdravé stravy a nepropadají obžerství – a tím logicky rychleji hubnou.
„Naše závěry jen potvrzují předešlé domněnky, že unavení a nevyspalí lidé mají tendence přijímat mnohem více jídel s vysokým obsahem tuků a cukrů v průběhu celého dne. Určitě by se mělo více hovořit o tom, jak velký vliv má spánek na hubnutí a co všechno s jeho pomocí lze dokázat,“ myslí si lékařka a spoluautorka výzkumu Kirstin Aschbacher. Takže je to jisté. Večer nemlsejte a choďte spát kolem desáté, štíhlé křivky na sebe nenechají dlouho čekat!
Sledujte nás na sociálních sítích: